Yaşlı ve çocuk grupları ile çalışan psikologlarda mesleki tükenmişlik, psikolojik iyi oluş ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Examining the psychologist's levels of occupational burnout, psychological well-being and life quality who are working with old people and children
- Tez No: 441315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı huzurevlerinde çalışan psikologlar ile rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların mesleki tükenmişlik, psikolojik iyi oluş ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesini kapsamaktadır. Ayrıca belirlenen sosyodemografik özelliklere göre mesleki tükenmişlik düzeyleri, psikolojik iyi oluş ve yaşam kalitesinin farklılık gösterip göstermediğini incelemek de bir diğer amaçtır. Araştırmanın örneklemini, huzurevlerinde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 150 psikolog oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılar Sosyodemografik Form, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda yaşam kalitesine ve psikolojik iyi oluş açısından30-40 yaş arasındaki psikologların diğer yaş gruplarına göre daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmektedir. Psikolojik iyi oluşa ve yaşam kalitesi açısından 6-10 yıl arası mesleki deneyime sahip kişilerin ortalamalarının diğerlerine göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir. Huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologlar arasında mesleki tükenmişlik düzeyleri açısından anlamlı derecede fark vardır. Sonuç olarak huzurevinde çalışan psikologların mesleki tükenmişlik düzeylerinin, rehabilitasyon merkezinde çalışanlara göre daha fazla olduğu görülmektedir. Huzurevinde çalışan psikologların çalışma koşulları gözden geçirilebilir ve yeni düzenlemeler düşünülebilir. Ayrıca huzurevinde çalışanlar için belirli aralıklarla sosyal etkinlikler planlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research isto examine the occupational burnout, psychological well-being and life quality of the psychologists who work at nursing homes and rehabilitation centres. Another aim is to find out the differences in burnout levels, psychological well-being and life quality according to sociodemographic feauters . The sample consisted of 150 psychologists who work at nursing homes and rehabilition centres. A socio-demographic form, Maslach Burnout Inventory, World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form Turkish version (WHOQOL-BREF-TR) and Psyhological Well-being Scale were used for the assessment Psychologist between ages 30 to 40 scored higher in quality of life and psychological well-being when compared to other age groups. Psychologists with 6 to 10 years of professional experience scored higher in quality of life and psychological well-being when compared to others with less than 6 and more than 10 years of professional experience. Levels of burnout of the psychologists who work at nursing homes were significantly different from the psychologists who work at rehabilitation centres. In conclusion it was observed that the level of psychologists' occupational burnout who work at nursing homes were higher than the psychologists who work at rehabilitation centres. Working conditions of the nursing homes can be revised and a readjustment can be considered. Furthermore, social activities might be planned for the employees of the nursing homes.