Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan ve almayan çocuklarda işitsel bellek ile DEHB arasındaki ilişki
The relationship between auditory memory and ADHD among children with and without ADHD diagnosis
  1. Tez No: 441313
  2. Yazar: AHMET ERNEKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma ile 6-16 yaş arasındaki DEHB tanısı almış çocuklar ile DEHB tanısı almamış çocukların işitsel bellekleri karşılaştırılarak, DEHB tanısının işitsel bellek üzerinde ne derece etkili olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemi, 6-16 yaş arası DEHB tanısı olan 102 ve DEHB tanısı olmayan 104 öğrenci olmak üzere toplam 206 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, GİSD-B'nin çocuklara uygulaması ile elde edilen 4 puandan oluşmuştur. Çalışmada ek olarak DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme ölçeği ile Aile Görüşme Formu uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda DEHB tanısı ile işitsel bellek arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. DEHB tanısı olan çocukların, DEHB olmayan çocuklara göre GİSD-B testinden anlamlı düzeyde düşük sonuçlar aldığı görülmüştür. GİSD-B'de yaşla orantılı olarak puanların artığı ve bu etkinin de istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde DEHB tanısı almış kız ve erkek çocukların GİSD-B'den aldıkları puanların düşük olduğu görülmüştür. Ancak doğum yöntemleri ve anne-baba eğitim düzeyinin çocukların bellek ve işitsel bellek işlevleri üzerinde anlamlı düzeyde bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Tartışma: Yapılan bu çalışmada DEHB ile işitsel bellek arasındaki ilişki bakımından daha önce yapılan benzer çalışmalarla tutarlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda doğum yöntemlerinin ve anne baba eğitim düzeyinin DEHB'de işitsel bellek ile ilişkisinin araştırılması bakımından ülkemizde yapılan ilk çalışma olması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the impact of ADHD diagnosis on auditory memory, by comparing the auditory memory of children with ADHD diagnosis and children without ADHD diagnosis, who are 6 to 12 years old. Methods: The study sample consists of a total of 206 children between 6 to 16 years of age, 102 of which were students who had received ADHD diagnosis and 104 had not received ADHD diagnosis. The data consists of 4 different scores obtained via administration of VASD-B to the students. DSM-IV based Screening and Rating Scale and Family Interview Forms were also administered in the study. Results: The study results indicated a significant relationship between ADHD diagnosis and auditory memory. The children with ADHD diagnosis were observed to score significantly lower than children without ADHD diagnosis on the VASD-B test. It was detected that VASD-B scores increased proportionately with age and that this effect was statistically significant. Similarly, both girls and boys with ADHD diagnosis scored lower on VASD-B test. However, children's delivery method or their parents' levels of education were not found to have a statistically significant effect on their memory or auditory memory. Discussion: The results of this study are coherent with other studies in medical literature with respect to the relationship between ADHD and auditory memory. On the other hand this study is important as the first study in Turkey that investigated the relationship of auditory memory in ADHD with delivery methods and the parents' levels of education.