Canlı tuval
Living canvas
  1. Tez No: 441320
  2. Yazar: ALİ SERTUĞ NALINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
Bu belgesel filmde, dövme yapımının incelikleri, zorlukları, aşamaları hem dövme ustası Volkan Demirci'nin anlatımıyla hem de insan bedeni üzerinde dövme yapılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Volkan Demirci'nin şimdiye kadar yaptığı dövmelerin görselliği eşliğinde dövmenin aslında bir sanat dalı olduğu, dövmecinin sanatçı dövme yapılan kişinin ise canlı tuval olduğu; dövmecinin resim yapmayı ve renkleri anlaması gerektiği dövme yapılan kişinin ise bir koleksiyoner olduğu gibi bir farklı bakış açısı sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca insanların dövme yapma eğilimlerinin artmasının arkasındaki nedenler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this documentary, the fienesses, challenges, stages of tattoo application, are tried to be explained by both making tattoo on human body and statement of tattoo performer Volkan Demirci. In the accompany of the visuality of the tattoos performed by Volkan Demirci till today, it is tried to provide a different point of view expressing that tattoo is in fact an art branch, the tattoo performer is an artist and the person who is applied tattoo, is a living canvas, the tattoo performer needs to understand the colors and the painting, the person who is applied tattoo, is a collector. Besides, the reason of the increase in tattoo performing tendencies of persons, are tried to be revealed.