Türkiye de bilgi edinme kanunu uygulamaları ve AB ile karşılaştırılması
Comparison of right to information act between Turkey and European Union
- Tez No: 441319
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı bilgi edinme hakkının ortaya çıkışından itibaren Avrupa toplumlarında ki etkisi ve uygulanışı ile Türkiye örneklerini karşılaştırıp incelemektir. Bu bağlamda insan hakları içerisinde ki yeri ve demokrasi ile olan organik bağı vurgulanmıştır. Anayasal süreçleri hem Avrupa hem de Türkiye olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde bilgi edinme hakkının kavramsal olarak anlamı üzerinde durulmuş, demokrasi ve insan hakları ile olan ilişkisi anlatılmıştır. Dilekçe hakkının içeriği ve uygulaması üzerinde durulmuştur. Bilgi edinme hakkının Avrupa'da ki tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu hakkın gelişimi ile birlikte paralel gelişen demokrasi kavramına vurgu yapılmıştır. İkinci bölümde ise bilgi edinme hakkının Türkiye'de ki tarihsel gelişimi incelenmiştir. Burada kavramsal gelişme ile birlikte anayasal açıdan içselleştirme kısmı da irdelenmiştir. 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun uygulamasının usulen ve şeklen nasıl yapıldığı anlatılmış ve yıllara göre değişen istatistiksel bilgiler verilmiştir. Türkiye Ombudsmanı, yani Kamu Denetçiliği Kurumu'nun verileri ele alınmış ve bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği uygulamaları ombudsman ve ülkeler bazında ele alınmıştır. Bu anlamda ilk girişimleri yapan ülke olan İsveç, köklü bir demokrasi ülkesi olan Fransa ve İspanya ele alınmıştır. Buradaki başvurular da yine usul ve şekil yönünden incelenmiştir. Aynı zamanda AB Ombudsman raporlarından çeşitli veriler derlenmiştir. En nihayetinde Türkiye ve AB ile“bilgi edinme hakkı uygulamaları”nın karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to compare and investigate the execution between Turkey and European Communities , after the entry into force on the Right of Information Acquirement Law. In this context, the position itself within Human rights & organic vineyard within democracy are emphasized. Constitutional progression have been examined individually both as Europe and Turkey. in the first chapter of the study, conceptual meaning about Right of Information Acquirement Law is emphasized, the relation within the democracy and human rights are explained. The contents of right to petition and execution is underlined. The historical development of Right of information Acquirement Law in Europe is emphasized. Conception of democracy which goes in parallel within the progression of this right, is emphasized. On the second chapter, historical development of the right of Information Acquirement Law in Turkey is examined Hereby, within conceptual progression, the internalization in terms of constitution is explicated. The way of execution of Law No: 4982, On Right Of Information Acquirement, modally and according to hoyle, is explained. The statistical informations that are amended by years, have been given. Turkey ombudsman, in other words, ombudsman institution's (public official who investigates citizens' complaints against the government) datas have been focused on and some informations have been given. İn this sense, Sweden, being the first country making the first attempt, Spain and France, being a deep-rooted democracy, are examined. The applications here, are examined by modally and according to hoyle. Eventually, Comparison between Turkey and EU are done in terms of Right of Information Acquirement Law.