Musahipzade Celâl'in tiyatro eserlerinde eski İstanbul hayatı
Old Istanbul life in Musahi̇pzade Celal's dramas
- Tez No: 441356
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yeni Türk Edebiyatı alanında yapılan çalışmalar nicelik olarak fazla olsa da özellikle zaman geçtikçe konu bakımından kendini tekrarlamaktadır. Yapılan çalışmalara bakıldığında çoğunlukla edebiyat alanındaki belli isimler ve belli konular üzerine inceleme çalışmaları yapıldığı görülmektedir. Yaptığımız çalışmada edebiyat alanında büyük bir eksiklik olan bu durumu giderebilmek amacıyla, genç yaştan itibaren tiyatro türünün gelişmesi için çaba sarf etmiş olan fakat hakkında yeterli sayıda akademik çalışma bulunmayan Musahipzade Celâl'in eserlerini inceledik. Bu süreçte yazarın tiyatro eserlerindeki eski İstanbul hayatının eserlerde hangi yönüyle ele alındığı, yazarın eski İstanbul'daki âdetlere bakış açısı ve oyunlarda anlatılan, halk nazarında değerli olan kültürel unsurlara yaklaşımı araştırmamızın içeriğini oluşturmaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmamızı; semtler, âdetler gelenek ve görenekler, meslekler, eğlence hayatı şeklinde alt başlıklara ayırarak eski İstanbul yaşamının eserlere ne şekilde yansıdığını, yazarın tiyatrolarının sosyal yaşama nasıl ev sahipliği yaptığını gün yüzüne çıkartmayı amaçladık. Bu amaçla Musahipzade Celâl'in tiyatrolarını inceleyerek edindiğimiz bilgileri, konuyla ilgili diğer yardımcı kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle destekleyerek çalışmamızı zenginleştirdik
Özet (Çeviri)
Although the studies practiced in the field of Modern Turkish Literature are quantitively much, as the time passes by, it repeats itself in terms of topic. Considering the studies, it can be concluded that researches mostly have been made on certain names and topics in the field of literature. In our study, in order to remove this situation, which is a big lack in literature, we have studied the works of Muzahipzade Celal about whom there are not enough academic studies in spite of making great effort for the development of drama. Within this period, ın what way the old Istanbul life in writer's dramas is approached in his works, writer's point of view about old Istanbul customs and his approach to cultural elements that have a great value in the eyes of public, forms the content of our study. By dividing our study which is composed of four chapters into subheadings as; district, customs and traditions, professions and entertainment, we aimed to reveal how the old Istanbul life is reflected on his works, and how his dramas host the social life. Fort his purpose, we enriched our study by supporting the data we gathered during the time we studied Musahipzade Celal's dramas, with the data we obtained from other resources about the topic.