Bariatrik cerrahi sonrası kilo geri alımının, gece yeme, duygusal yeme, yeme endişesi, depresyon ve demografik özellikler tarafından yordanması
Prediction of weight regain after bariatric surgery in terms of night eating, emotional eating, eating concern, depression and psychosocial demographics
- Tez No: 441355
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FULYA MANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi sonrasında geri kilo alımının, depresyon, gece yeme, duygusal yeme, yeme endişesi ve çeşitli demografik özelliklerle ilişkisini değerlendirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu çeşitli illerde ikamet eden ve yaşları 21 ile 56 arasında (x ̅=36.99, Ss=7.85) değişen, 117 bariatrik cerrahi geçirmiş birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışma grubuna“Gece Yeme Anketi”,“Hollanda Yeme Anketi'nin Duygusal Yeme Alt Boyutu”,“Yeme Bozuklukları Ölçeği'nin Yeme Endişesi Alt Boyutu”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“sosyo-demografik bilgi formu”uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde, Mann Whitney U Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Hiyerarşik Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the prediction of weight regain after bariatric surgery in terms of depression, night eating, emotional eating, eating concern and various psychosocial demographics. The population of the study group consists of post-op adults (n=117), ranging from age 21 to 56 ((x ̅=36.99, Ss=7.85) with post-op 12 to 98 months (¯X=28.53, Ss=12.93) living at different cities all around Turkey. Night Eating Questionnaire (NEQ), Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) (emotional eating subscale), Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE) (eating concern subscale), Beck Depression Inventory (BDI) and demographic information form developed by the researcher are used in this study. For the analysis, Mann Whitney U Test, Pearson Correlation Analysis and Hierarchical Multiple Lineer Regression are used.