Lise öğrencileri ve öğretmenlerinin evrensel değerlere ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examining of high schools' students' and teachers' perception of universal values
  1. Tez No: 441363
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAFAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, lise öğrencileri ve öğretmenlerinin evrensel değerlere ilişkin tutum düzeylerini çeşitli değişkenler açısından inceleyerek, öğrenci ve öğretmenlerin tutum düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Hatay ili İskenderun İlçesindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler ve mevcut öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde ise yansızlık ilkesine bağlı kalınarak oranlı küme örneklemi yöntemi kullanılmış ve araştırmaya toplam 14 liseden gönüllülük esasına dayalı olarak 1365 öğrenci ve 313 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın verileri, Demir ve Koç (2009) tarafından geliştirilen“Evrensel Değerlere İlişkin Tutum Ölçeği”(EDTÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, lise öğrencileri ve öğretmenlerinin evrensel değerlere ilişkin tutum düzeyleri çok yüksek düzeyde olumludur. Cinsiyet açısından kadın öğretmenlerin ve kız öğrencilerin evrensel değerlere yönelik tutumları erkek öğretmen ve öğrencilerden daha olumlu olmuştur. Elde edilen bulgulara göre sınıflardaki öğrenci sayısı daha fazla olan öğretmenlerin tutum düzeyleri sınıf mevcudu daha az olan öğretmenlerden; akademik başarı düzeyini orta ve yüksek algılayan öğrencilerin tutum düzeyi de başarı algısı düşük ve çok düşük olarak öğrencilerden daha olumludur. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ise, öğretmenlerin evrensel değerlere ilişkin tutum düzeylerinin öğrencilere göre daha yüksek düzeyde olumlu olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine high schools' students' and teachers' perceptions of universal values, to specify students' and teachers' perceptions of universal values based on different variables and lastly to compare students' and teachers' perceptions of universal values. Present study is a descriptive research in a scanning model which quantitive methods used. The research population are consist of students and teachers from high schools in 2013-2014 school year in the İskenderun district of Hatay. Sample of the study was 1365 studends and 313 teachers who randomly selected from 14 high schools. Research data collected with“the attitude scale relating to universal values”delevoped by Demir and Koç (2009) and personal information form developed by researcher. According to the results of research, attitudes related to the universal values of high school students and teachers have been positive at a very high level. Student and teacher attitudes towards the universal values based on“gender”; women were found to be more positive than men. In addition, according to the“students' number in the class”variable, teachers of crowded classes than teachers of sparse classes, according to the“perception of academic achievement”variable, students of answered middle and high than students of answered very high, low and very low, found to have more positive attitudes level of universal values. Another result obtained from the research, the level of teachers' attitudes on universal values are more positive from the level of students' attitudes on universal values.