Bilgi ve iletişim teknolojilerinin verimlilik üzerine etkisi:Türkiye örneği
The impact of the information and communication technologies on productivity:Case of Turkey
- Tez No: 441373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yaklaşık 20 yıl önce dijitalleşme ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun kullanımı ekonomik refahı ve uzun vadeli sürdürülebilir verimlilik artışını desteklemektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde bilgi akışı ve piyasa sınırları genişlemekte, maliyetler azalmakta ve ekonomik büyüme sağlanmaktadır. Diğer bir söylemle, sınırlı bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısına sahip olan ülkelerde maliyetler daha yüksek, bilgi akışı daha az, pazar fırsatları daha kısıtlı olmakta ve dolayısıyla daha düşük gelir elde edilmesi gibi çeşitli ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden, son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojileri hem akademisyenler hem de politika uygulayıcıları tarafından dikkat çeken bir konu haline gelmektedir. Son on yılda, bilgisayar, e-mail, internet kullanımı gibi bilgi ve iletişim teknolojileri araçları yeniliği, büyümeyi ve sosyal değişimi teşvik eden en önemli araçlardır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin verimlilik üzerine olan etkisinin ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda çalışma iki farklı ekonomik modelden oluşmaktadır. İlk model, bilgi ve iletişim teknolojilerinin verimlilik üzerine etkisini Türkiye için ele almaktadır. Uygulama sonucunda, bilgi ve iletişim teknolojileri ile verimlilik arasında literatüre uyumlu olarak uzun dönemli bir ilişkinin var olduğu kanıtlanmıştır. İkinci model, bilgi ve iletişim teknolojilerinin verimlilik üzerine olan etkisini Türkiye'nin de içinde bulunduğu seçilmiş OECD ülkelerini için ele almaktadır. Analiz sonucunda, bilgi ve iletişim teknolojilerinin verimlilik üzerine olan etkisinin pozitif ve istatistiki açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence and intensive utilization of information and communication technologies (ICTs), which spawned the beginning of the digitization two decades ago, drive economic prosperity and sustained long-term productivity growth. The spread of ICT generates economic growth because it incurs a reduction in interaction costs, expansion of information flows and market boundaries. In other words, countries with limited ICT infrastructure encounter several economic problems such as limited information flows, overpriced cost of interaction, reduced market opportunities and thus low incomes. Therefore, technological developments have generated considerable interest among academics and practitioners in recent years. In recent decades, ınformation and communication technologies for instance computer terminals, e-mail and the ınternet and their applications have become the major drivers of innovation, growth and social change. The purpose of this study is to investigate the impact of information and communications technologies (ICT) on productivity. In this regard, this study is composed of two different economic models. First model aims to provide a country study of Turkey with respect to the impact of ICT on the productivity. At the end of the estimation, long term significant statistical relationship is found between information and communication technology and productivity in accordance with the literature. Second model empirically measures the impact of information and communication technology on productivity of selected OECD countries including Turkey. As a conclusion it is found that information and communication technology has positive and statistically significant effect on productivity in selected OECD countries.