Enhancing oral skills of Turkish adult learners of English through self-transcription method: A case study
İngilizce öğrenen yetişkin Türk öğrencilerinin dinleme/konuşma becerilerinin çevriyazı yöntemi aracılığı ile geliştirilmesi: Durum çalışması
- Tez No: 441374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM MİRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin konuşma becerilerini çevriyazı yöntemi ile, konuşmalarının üzerinde yaptıkları düzeltme ve değiştirmeler ile geliştirmektir. Öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme odaklı bu çalışma, ayrıca öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varmalarını, kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu almalarını, ve onları özerk öğrenen olmaya bir adım daha yaklaştırmayı da amaçlamaktadır. Araştırma Türkiye'de özel bir üniversitenin Hazırlık Program'ında, 13 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Farklı bölümlere sahip olan katılımcılar için İngilizce hazırlık eğitimi zorunludur. Veriler üç aşamada toplanmıştır. Her hafta öğrenciler tek ya da ikili olarak kendilerine verilen konular üzerinde yapmış oldukları konuşmaları kaydettiler ve çevriyazılarını hazırladılar. Bu çevriyazılar üzerinde düzeltme ve değişiklik yaptıktan sonra, o haftaki performanslarıyla ilgili bir öz değerlendirme formu doldurdular. Bu süreçte öğretmen bir yol gösterici konumunda öğrencilerin yanında bulunmuştur. Altı haftalık çalışmanın ardından araştırmacı, süreci değerlendirmek ve çalışma hakkında geri bildirim almak amacı ile 11 öğrenci ile bireysel olarak görüşmeler yapmıştır. Araştırmacı çevriyazıları, öz değerlendirme formlarını, ve mülakatları incelemiştir. Bu incelemeler sonucu ortaya çıkan sonuçlar çevriyazı yönteminin öğrencilerin konuşma becerileri üzerinde bir ölçüde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak, bu yöntem katılımcıların öz değerlendirme becerileri üzerinde de olumlu bir etki göstermiştir. Öğrenciler ile yapılan bire bir görüşmeler, bütün katılımcıların çevriyazı yönteminin öğrenmeleri üzerindeki etkisinin farkına vardığını, ve onların daha fazla İngilizce konuşmak için kendilerine olan güvenlerini arttırdığını ortaya koymuştur. Bütün katılımcılar çevriyazı çalışmasına karşı olumlu bir tutum geliştirmiş, öğrenmenin farklı boyutlarının farkına varabilmiş, ve kendi öğrenme süreçlerine farklı açılardan bakabilme şansı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to promote oral skills of non-native adult learners of English language through self-transcribing and editing of their own speeches, and reflecting upon them. While the focus of the study was on enhancing learners' speaking skills, it also aimed at helping them notice their weaknesses, strengths and encouraging them to take responsibility for their own learning and bringing them one step closer to be autonomous learners. The study was conducted in English Preparatory Program of a private university in Turkey. The learners were from different departments; however they had to join one-year English preparation program since it was obligatory for all learners. The number of learners who took part in the study was 13. The data were collected in three steps. The first one was through transcriptions and self-reflection forms. Each week, learners spoke on given topics in pairs or as individuals, they transcribed them, and edited their transcriptions with their partners. Then, they had a short feedback session in which the researcher guided them and checked what they had done. When the feedback session was completed, participants filled out a self-reflection form each week. At the end of the term, the researcher had interviews with 11 participants individually to evaluate the whole process and to get feedback about the study. The researcher analyzed transcriptions, self-reflection forms, and interviews. The data revealed that self-transcribing had positive effects on learners' speaking skills to some extent. In addition to the contribution to their speaking skills, this activity enhanced participants' self-evaluation skills. Interviews also demonstrated that all participants appreciated the effects of self-transcribing on their learning, and this also gave them self-confidence to speak English more. All of them developed positive attitudes toward transcribing activity, and were able to see different dimensions of learning, and had an opportunity to look their own learning process from various perspectives.