E-devlet bağlamında bilgi edinme hakkının işlevselliği: Giresun Belediyesi örneği
Functionalty of information of rights in the context of e-government: The case of Giresun Municipality
- Tez No: 249798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çağımızda bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, bireylerin bilgiye ulaşma ve kullanma ihtiyaçlarını da aynı doğrultuda artırmıştır. Sanayi toplumunda önemli konuma sahip olan üretim makinelerinin yerini, günümüzde bilişim ve iletişim teknolojileri almıştır. Yaşanan bu gelişme kamu örgütleri üzerinde de etkisini hissettirmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, teknolojinin gelişmesiyle artan iletişim olanakları altında kamu örgütlerinin hizmet sunumundaki değişimi ele almaktır. İnternetin gerek hizmet sunumunda kullanılması, gerekse bilgi edinme hakkının kullanımını artırıcı etkisi incelenecektir.Çalışmanın birinci bölümünde, e-devlet kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, bilgi edinme hakkı kavramı ve Türkiye'deki uygulaması incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, e-devlet ve bilgi edinme hakkının kullanılmasının kamu yönetimi üzerine etkisi etkinlik, verimlilik, açıklık/şeffaflık, hesapverebilirlik, güven, katılım, hızlı ve kolay erişim kavramları üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, e-devlet ve bilgi edinme hakkı kavramlarının bilinirlik ve işlevsellik düzeyinin ölçülmesine yönelik Giresun Belediyesi bünyesinde örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir.Araştırmada veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 15.0 for Windows programı yardımıyla tanımlayıcı ve açıklayıcı çok değişkenli analiz yapılmıştır. 75 personel üzerinde uygulanan bu tez çalışmasında, ankete katılan personellerin tamamının e-devlet kavramı ve uygulamalarından haberdar olmasına rağmen, ancak 54'ü bilgi edinme hakkı kavramından haberdar olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmanın diğer önemli sonuçları ise, anketi dolduran personelin büyük kısmının belediyenin aldığı kararlara vatandaş katılımını istemekte ve kurum bilgilerine ulaşılıyor olması, katılımcıların büyük çoğunluğu nezdinde denetlenme hissi uyandırmamaktadır. Cinsiyet ile denetlenme hissinin yaşanması arasında yapılan ilişki testinde ise, kadınların erkeklere göre daha az denetlenme hissi yaşadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this age, developments in the information and communication technologies (ICT) have been increased the individuals? needs to reach and use the information. Nowadays the ICT have been replaced instead of production machines that had been a considerable situation in industry community. These development has been effected on public organizations too. Therefore, the aim of this study is to investigate the changing in services are offered by public organizations with the increased communication facilities. Furthermore, both the internet is used in service offer and its increasing impact on using right of information is examined.In the first part of this study has been defined the e-Government conception. Conception of right of information and its applications in Turkey has been investigated in the second part. In the third part, the impact of e-Government and right of information on using the public management have been explored in the context of efficient, productivity, transparency, accountable, trust, participation, fast and ease access. In the last part of the study, a sample research was applicated to determine the recognition and function of e-Government and right of information in the structure of Giresun Municipality.In this study research data was collected by questionnaires and was analyzed by using SPSS 15.0 for Windows statistical program with descriptive and multivariate data analysis. In this thesis, research covered 75 employees and the results indicated that despite of all participants aware of e-Government and its applications, only 54 of them aware of right of information. The study concludes that reaching to information of municipality with using right of information do not have inspection sense on almost participants and it is revealed that women have inspection sense less than men have.