Üç talakla ilgili hadislerin rivayet tekniği açısından değerlendirilmesi
The evaluation of hadiths which are related with three talaqs in terms of narration techni̇que
- Tez No: 441386
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, İslam Aile Hukuku içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan ve gerek Hz. Peygamber (sav) döneminde gerekse sonraki dönemlerde fakihleri oldukça meşgul eden üç talak konusu ve bu konu etrafında ortaya çıkan görüşlerin kendilerine dayanak kabul ettikleri hadislerin rivayet tekniği açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Konuyla ilgili olarak İslam dininin ilk temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'de tafsilatlı bir hükme ulaşamayan İslam alimleri, ikinci kaynak olan sünnet ve hadise yönelmişler ve bu alanda ulaştıkları kaynaklardan hüküm istinbat etmeye çalışmışlardır. Ancak ne var ki; konuyla ilgili olarak ulaşılan rivayetler bazen lafız ve mana olarak farklılık arz etmiş, bazen aynı rivayet, farklı görüş sahiplerince mesnet kabul edilmiş, bazen de bu rivayetlerin sıhhati noktasında gerekli titizlik gösterilmeden kullanılması cihetine gidilmiştir. İşte bu noktada, fakihlerin üzerine hüküm bina ettikleri bu rivayetlerin incelenmesi büyük önem arz etmektedir. Biz de bu araştırmamızda, üç talak konusunda ortaya çıkan görüşlerin kendilerine delil kabul ettikleri hadislerin rivayet tekniği açısından incelemesini ve tahricini yaparak bu rivayetlerin sıhhatini ve delalet ettikleri manaları ortaya çıkarmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for the aim of hadiths that are related with three talaqs and opinions comes out concernig this topic in terms of narration technique. This subject has very important role in Islamic family law which has been struggled muslim jurists/faqihs both durig the Prophed Muhammad and after him. The muslim scholars whom have not reach clear evidence from the Holy Quran about three talaqs have head twords to hadiths which is second source of Islamic jurisprudence and have generated rules from it. Hence, the narrations which has been reaced related/concerning the topic shows disparity literally and meaning. Sometimes same narration has been used as sourece by whom has different opinions and sometimes this narrations has been used without any attention in terms of authenticity. In this point, studying the narrations which jurists have based on rules has a great importance. In our study, we are going to exemine the hadiths which are the scholors has generated rules from it about three talaqs and these hadiths are being exemined in terms of hadith narration technique and we are going to come out it's meanig and thrutfulness.