Sepsis adrenal fonksiyonlar ve prognoz üzerine etkileri
- Tez No: 44147
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada 49 sepsisli hasta ve kontrol grubu olarak da 30 sağlıklı kişi değerlendirmeye alındı. Her iki gruptaki hastalarda bazal kortizol seviye tayini ve ACTH stimülasyon testi yapıldı. Hastalarda yaş ortalaması 42.8±18.6, kontrol grubunda ise 41.4±12.1 olarak bulundu. Kırkdokuz hastanın 15 (% 30.6)' inde hastane infeksiyonu, 34 (% 69.4)' ünde hastane dışı infeksiyon saptandı. Hastaların 35 (% 71)' inde etyolojik ajan (% 57.1 gram-negatif, % 34.3 gram-pozitif ve % 8.6 miks bakteri) izole edildi. Kırkdokuz hastanın 14 (% 28.6)'ü öldü. Ortalama bazal kortizol seviyesi hastalarda 597.1±304.6 (217.8-1667.9) nmol/1, kontrol grubunda ise 460.2±180.8 (253.6-988.9) nmol/1 bulundu. Hastaların bazal korti zol ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Şoku olan hastaların bazal kortizol ortalaması (732.0±449.3 nmol/1) şoku olmayan hastaların bazal kortizol ortalamasından (566.8±260.1 nmol/1) yüksek olmasına karşın aradaki fark anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, 49 patients with sepsis and 30 healty persons as control were evaluated. The basal Cortisol level in both group was assessed and ACTH stimulation test was carried out. The mean age was 42±18 years in the study group and 41± 12 years in the control group. Fifteen of 49(30.6 %) patients had hospital acquired and 34 (69.4 %) patients community acquired sepsis. Etiological agent was isolated in 35 (71%) patients (57.1 % gram-negative bacteria, 34.3 % gram-positive bacteria and 8.6 % polimicrobial ). Fourteen of 49 (28.6 %) patients died. Mean basal Cortisol level was 597±304 nmol/1 ( range 217.8-1667) in the study group and 460.2+180.8 nmol/1 (range 253.6-988.9) in the control group. Mean basal Cortisol level in the study group was significantly higher than the level of the control group (p 0.05).