Türkiye'de mal ve hizmet ihracatı istisnası ile ihracatta vergi iadesi uygulamasının katma değer vergisi içindeki yeri ve önemi
The Place and importance of exemption on export of goods and services in Turkey and implementation of value added tax refund in export within value added tax
  1. Tez No: 41295
  2. Yazar: ALİ ÇIMAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
TEZİN ADI: TÜRKİYE'DE MAL VE HİZMET İHRACATI İSTİSNASI İLE İHRACATTA VERGİ SADESİ UYGULAMASININ KATMA DE?ER VERGİSİ İÇİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ (Doktora Tezi) HAZIRLAYAN ; Ali ÇIMAT TEZ DANIŞMANI : Doç. Dr. Mehmet TOSUNER TEZ ÖZETİ Genel olarak bütün harcamalar KDV'nin konusuna girmekle beraber kanun koyucu bir takım ekonomik ve sosyal amaçlarla bazı harcamaları ya da muameleleri KDV'nden istisna etmiştir. Bu istisnalardan biri de ihracat istisnasıdır. Çalışmamızın esasını oluşturan Mal İhracı, Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesinin 1/a bendi hükmü uyarınca istisna edilmiştir, ihraç olunan mal ile ilgili olarak yüklenilen KDV genel hükümler çerçevesinde, vergiye tabi diğer teslim ve hizmetler dolayısıyla tahsil, edilen KDV'den indirilir KDV yükünden arındırma işlemi, malın gümrük hattını geçtiği ay KDV beyannamesinde kısmen veya tamamen sözkonusu indirimle sağlanamamışsa, arta kalan tutar mükellefe iade olunur. Bu anlamda mal ihracından kaynaklanan iadeler, ihracatçının mal aldığı diğer mükelleflerin vergi borçlarına mahsup suretiyle kullanılabilir veya iade hakkından devrolan KDV şeklinde yararlanılabilir. Ülkemizin şartları katma değer vergisi iade taleplerinin yerine getirilmesinde vergi incelemesi yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Ancak, incelemelerin kaçınılmaz sebeplerle uzun surmesj, iade taleplerinin yerine getirilmesinde gecikmelere yol açtığından inceleme sayısını azaltmaya dönük bir dizi önlemden biri de ihraç kaydıyla mal teslimlerinde tecil- terkin uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde ihracatçılar KDV yüklenmeksizin aldıkları malı KDV hesaplamaksızın ihraç ettikleri için KDV iade sorunu ihracatçı açısından hemen hemen tamamen çözümlenmiştir. Hizmetler, nitelikleri gereği ithale ve ihraca konu olmadığından KDV uygulaması açısından hizmet ihracı kavramını, yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler şeklinde, çalışmamızın ikinci bölümünde değindik. Çalışmamızda ayrıca, KDV Kanununun ihracat istisnasını düzenleyen 1 1/1 inci maddesinin (c) bendinde yer alan hüküm uyarınca, Türkiye'de ikamet etmeyen yolcuların satın alarak Türkiye dışına götürdükleri malların tesliminde katma değer vergisi tahsil edileceği ancak malların gümrükten çıkışlarında fatura veya belgesinin ibrazı, şartıyla tahsil edilen katma değer vergisinin alıcıya iade edilmesinin usul ve esaslarına yer verilmiştir. Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliğine göre mükelleflere iade edilecek paraların iadesinde aranacak belgeler, mahsup ve iade şartları çalışmamızın son bölümünde belirtilerek, KDV'de Mal ve Hizmet İhraç İstisnası konusu bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE PLACE AND IMPORTANCE OF EXEMPTION ON EXPORT OF GOODS AND SERVICES IN TURKEY AND IMPLEMENTATION OF VALUE ADDED TAX REFUND IN EXPORT WITHIN VALUE ADDED TAX (Doctorate Thesis) PREPARED BY Ali ÇIMAT ADVISOR Doç. Dr. Mehmet TOSUNER SUMMARY OF THESIS Although all expenditures are the subject of VAT, the legislator has excluded some of the expenditures or transactions from VAT for some economical and social reasons. One of these exemptions is the export exemption. In accordance with the provision of paragraph 1/a of Article 1 1 of the VAT Code, export of goods, which is the main subject of our study has been excluded from VAT. With respect to general provisions, VAT arising from export of goods is deducted from VAT arising from other deliveries and services which are also subject to taxation. If the release of imposing of VAT could not be applied partially or totaly by such deduction from the relevant month's VAT return prepared when the goods passed by the customs border, the balance shall be returned to the taxpayer. In this regard, refunds arising from export of goods can be used as deducting the tax burden of the taxpayers from the ones whom the exporter is in business relation with or the refund can be forwarded as transferred VAT. The circumstances of our country compels making tax investigations for meeting the value added tax refund demands. Since the investigations which take long time for unavoidable reasons cause delays in meeting the refund demands, postponement and cancellation in delivery of goods by export reservation is one of the precautions out of a series of precaution related to decreasing the number of investigations. As a result of such implementation, the goods which have been bought by the exporters without imposing any VAT are being exported by them without calculating VAT, VAT problem has almost been completely solved for the exporters. Since the services are not the subject of import and export as a result of their characteristics, we mentioned the term for export of services in VAT implementation in the second section of our study as services performed for customers abroad. Furthermore, in accordance with the provision of Article 1 1/1 (c) of the VAT Code stating export exemptions, we mentioned the procedure and terms of collecting VAT for delivery oi" goods bought and brought abroad by passengers not domiciled in Turkey and the procedure and terms of VAT refund collected as such to the buyer upon submission of the invoices and the documents of the goods during departure from the customs. According to the Regulation of Government Expenditures Documents, the documents required for refunding amounts to the taxpayer and deduction and refund terms have been mentioned in the last section our study and the subject on the Exemption for Export of Goods and Services in VAT has been finished in this way. til