Doğal gazla elektrik üretimi yapan firmalara yönelik muhasebe sisteminin incelenmesi
Analysis of the accounting system of the firms producing electric energy with natural gas
- Tez No: 441534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEKTÜFEKÇİ ŞENÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde Türkiye; Avrasya ve Orta Asya'daki fosil yakıt üreticileri ile Avrupa pazarları arasında, bir enerji köprüsü kurmuştur. On yıldan fazla bir süredir, Türkiye bu önemli gaz tüketicisi ve gaz üreticisi bölgeler arasında kendisini köprü olarak konumlandırarak avantajlı coğrafyasından yararlanmaktadır. Bu kapsamda; Türk devleti ve Türkiye Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Mavi Akım Doğal Gaz Boru Hattı ve Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Hattı gibi ülkemiz topraklarından geçen birçok petrol ve doğal gaz boru hattı projelerini desteklemiştir. Önemli bir enerji merkezi olma çabaları, yeni boru hattı projeleri (Nabucco ve Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattını içeren Dördüncü Koridor Doğal Gaz boru hatları) ile hayata geçirilmiştir. Geçtiğimiz on yılda, Türkiye; altyapı hizmetleri piyasası, birleşme ve satın almaları uluslararası yatırımcıların gündeminde tutan özelleştirmelerle ani ve köklü değişimler içerisindedir. Ayrıca, ülkemiz elektrik üretimindeki yatırım ihtiyacı, ülke boyunca kurulan doğal gaz boru hatları ve ilgili altyapının iyileştirilmesiyle birlikte başka bir önemli noktadır. Türkiye'de doğal gazın elektrik üretimindeki payı dünya elektrik üretimindeki payının iki katından fazla olup, kömürün payı dünya ortalamasının altındadır. Hidrolik kaynaklar üretimde payı ise hemen hemen aynı seviyededir. Bu çalışmada; Türkiye'de doğal gazla elektrik üretimi yapan firmaların, mevcut muhasebe sistemleri, yeni sistem oluşumu ve sisteme uyum aşamasında karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik uygulama örneği incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal Gaz, Elektrik Üretimi, Muhasebe Sistemi, Finansal Tablo, Hesap Planı.
Özet (Çeviri)
During the last decade, Turkey has been considered as a bridge between Eurasian and Central Asian fossil fuel producers and European Markets. Turkey has been planning to gain advantage of its geography by positioning itself as a bridge between these gas producing and consuming areas over a decade. To this end, Turkish state and Turkey Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) supported a lot of petroleum and natural gas pipeline projects such as Baku-Tblisi-Ceyhan Petroleum Pipeline, Blue Stream Pipeline and Turkey-Greece Natural Gas Line. Attempts to become an important energy hub have been put into practice by new pipeline projects (Fourth Passage Natural Gas Pipeline enclosing Nabucco and Samsun-Ceyhan Petroleum Pipelines). During the last decade, Turkey infrastructure service market has been changing suddenly and radically with privatizations putting mergers and acquisitions into investors' agenda. What is more; the need of investment in electricity production has been another vital point with natural gas pipelines established over the country and enhancement of the related infrastructure. In Turkey, while natural gas's share in electricity production is more than twice of the share of it around the world, coal's share is below the world average. Hydraulic resources share is almost the same level. Accounting, business-to bilateral relations and company events noted the value movements occur because, by outlining the classification and meaningful way, to review conclusions and so is science that appropriate useful information for the purposes of the relevant company. A good accounting, business management and an important tool for the development of poor and irregular accounting, is an important weapon to expedite the business of the sinking. In this sense, good accounting, administration and development tool, breaking the bad accounting is to destroy weapons. Planning future activities of the Company and determination can be made of the current situation, based on information provided by the accounting department. Companies with this information as they can determine the current status, future investments can be. In this study, a chart of accounts and an accounting system, which may solve the problems, can be faced by the firms which produce electrical energy with natural gas power, is tried to established. Keywords : Natural Gas, Electricity Production, Accounting System, Financial Statements, Chart of Accounts