Değer akış haritalama ve bir üretim işletmesinde uygulaması
Value stream mapping and application in a manufacturing firm
  1. Tez No: 441545
  2. Yazar: MELİH DÖĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojik gelişmelerle beraber işletmeler açısından günümüz rekabet koşulları göz önüne alındığında üretim faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için yalın üretim tekniklerine olan ihtiyaç önemini artırmaktadır.Yalın üretim ile üretim faaliyetleri sırasında oluşan israfları minimize etme çalışmaları kabul edilmektedir.İsraflardan arındırıldığı sürece,işletmeler, her üretim süreci içintedarikten başlayarak gerek girdilerin en iyi şekilde çıktıya dönüşmesini gerek de çıktıların en iyi şekilde müşteriye ulaşmasını hedef edinirler. Bu noktada yalın üretim tekniklerinin benimsenmesi ve bir tür felsefe olarak kabul görülmesiyle beraber üretim proseslerinin ayrıntılı irdelenmesinin gerekliliği meydana gelir. Bu noktada üretim yönetiminin en iyi şekilde ele alınması, tüm proses adımlarının titizlikle bir tür makine dişlisi gibi işlemesi amaçlanmaktır. Tüm bu gelişmeler ve gereksinimler işletmeleri, rekabet koşullarında avantaj sağlamaya ve uygulama çalışmalarında yeni arayışlara sevk etmiştir.“Değer Akış Haritalama”sistemi tüm bu arayışların sonucu olarak doğmuştur. Değer Akış Haritalama ile hammaddenin mamule dönüşene dek işlem gördüğü tüm proses adımları ve ara stok olarak beklediği noktalar takip edilmektedir. Bu şekilde üretim esnasında ürüne değer katan ve değer katmayan sürelerin tespiti amaçlanmaktadır. Müşteri açısından bakılacak olursa, değer katmayan faaliyetlere karşı bedel ödemeisteği hissetmeyecektir. Müşterinin ürüne talebinin oluşmasının sebebi, müşterinin“değer”tanımıdır. İşletmeler değer yaratırken bunun müşteri ihtiyaçları ile örtüşmesine özen göstermeli, onların isteklerine, tercihlerine ve seçimlerine uygun şekilde üretim faaliyetlerini sürdürmelidir. Değer Akış Haritalama ile amaçlanan ürüne değer katmayan üretim fonksiyonlarını mümkün olduğunca üretim faaliyetlerinden arındırmaktır. Bu çalışmada yalın üretim teknikleri incelenmiş ardından müşteri açışından tanımlanan“değer”kavramından başlanarak adım adım Değer Akış Haritalama sürecine dek birçok kavrama değinilmiştir. Tüm bu incelemelerin ardından bir makine fabrikası seçilerek Değer Akış Haritalama uygulaması yapılmıştır. Ürün ailesi oluşturulması aşamasıyla başlanan uygulama, mevcut durum Değer Akış Haritası'nın çizimi süreciyle sürmüştür. Mevcut duruma ilişkin üretim faaliyetlerinin detaylı incelenmesi sonucu gelecek duruma ilişkin fikirler oluşmuştur. Üretim süreçlerinin yalınlaşması, işyeri düzeninin israfa olan etkisinin minimize edilmesi ve değer katmayan üretim aşamalarının mümkün ölçüde ortadan kaldırılması gerekliliği göz önüne alınarak gelecek durum için yeni bir Değer Akış Haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
When we consider today's competition atmosphere together with technological developments, to be able to maintain process, need for lean production methods increased. When we say lean production, we talk about the efforts to minimize wastes coming out during production process. By minimizing the wastes, companies aim both to convert all kinds of inputs starting from procurement into outputs with highest efficiency and deliver outputs to customers with the best condition. At this point, lean production methods must be adopted and accepted as a philosophy and in addition to that, need for analyzing production processes in detail comes out. At this point, it is being aimed that production management must be handled at its best and all steps of process should work perfectly as gears of a machine. All these developments and requirements leaded companies to new searches on practices and to gain advantage under competition atmosphere.“Value Stream Mapping”system is created as an output of all these searches. By Value Stream Mapping, all process steps from raw material being converted to end product and also the spots where it is being kept as half product are being monitored. By that way it is aimed to detect the moments those are adding or not adding value to production process. If we look at this issue from customer's window, a customer will never be willing to pay something which doesn't have add value. The meaning of value of a product for a customer is to reason for him to demand that product. When companies are creating values, they should pay attention that value is matching with customer's demand and they should keep their production process in line with customer's requirements, preferences and choices. Target of Value Stream Mapping is to eliminate production functions which are not adding value to end product. In this study, lean production methods are analyzed and then starting from the“value”from customer's point of view to value stream mapping, most of descriptions are checked. After all these investigations, Value Stream Mapping is applied on a chosen factory. Application which is started by creating product group is followed by drawing of actual Value Stream Mapping process. By analyzing actual status, new ideas about future was brought. Considering the need for leaning the production process, minimizing the wastes and eliminating the production steps which doesn't add value, a Value Stream Map is created.