Women as commodities of exchange in Tillie Olsen's Yonnondio: From the Thirties and Tell Me a Riddle
Tillie Olsen'in Yonnondio: From the Thirties ve Tell Me a Riddle romanlarında metalaştırılan kadınlar
  1. Tez No: 441548
  2. Yazar: BELDA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşçi sınıfı edebiyatı genellikle erkeklere ait bir konu olarak görülmüştür. Ancak işçi sınıfı kadınları bu resmin önemli bir parçasını oluşturur. Proleter hayatın içinde bizatihi tecrübe sahibi olan Tillie Olsen eserlerinde bu kadınların durumunu ortaya koyarak bu konuya dikkat çekmiştir: Yonnondio ve Tell Me a Riddle adlı eserlerinde 1930lar ve sonrasındaki sınıf baskısının yanı sıra kadınların cinsiyetlerinden dolayı ödemek zorunda kaldıkları ilave bedeli gözler önüne serer. Böylelikle bu tezin teorik çerçevesini Fransız eleştirmen Luce Irigaray'ın Marksist-feminist yaklaşımı oluşturur. Irigaray bu yaklaşımını, Marksist eleştiri kuramının“malların değiş tokuşu”düşüncesine, erkek egemen sistemde“kadınların değiş tokuşu”benzetmesi yaparak geliştirmiştir. Olsen'ın seçilen eserlerinde kadınların değiş tokuş edilmesi sisteminin, fakirlik ve kapitalist erkek egemen sistemi yüzünden aldıkları yaralar çok iyi resmedilmiştir. Yonnondio'nun annesi Anna ve kızı Mazie, ve benzer şekilde Tell Me a Riddle'daki Anneanne Eva ve onun kızları ve torunları, erkekler tarafından değişik şekillerde değiş tokuş yapılan, hem kullanım değeri olan hem de kullanımda değerlenen mallardır. Onların bu durumları, Luce Irigaray'ın arkasında ataerkil kapitalist sistemin sürdürülmesi çabası yatan, kadınların değiş tokuşu teorisi vasıtasıyla aydınlatılmıştır. Bu yüzden kadınların üretkenlikleri, erkek egemen sistem tarafından, yalnızca biyolojik işlevlerine hapsedilmeyip, sistemin ayakta durmasına ve yükselmesine yardımcı olan ideolojik bir araç olarak da kullanılmaktadır. Bu kadınlar ise ister bilinçli ister bilinçsiz olarak sisteme razı olup, onu hakikat olarak kabul etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The literature about working class is usually seen as a masculine subject. However, women of working class constitute a significant part of this picture. Tillie Olsen, who has first-hand experience of proletariat life, takes up issue by presenting women's position in her works: Yonnondio and Tell Me a Riddle, which demonstrate—in addition to the class oppression of the decades that follow the 1930s—the additional cost that women are made to pay just because of their gender. Thus, the theoretical framework of this thesis is a Marxist-feminist approach of the French critic Luce Irigaray. She develops this approach by an analogy between“the exchange of women”in patriarchy and the“exchange of commodities”in capitalism. The system of the exchange of women in the chosen works of Olsen is demonstrated in the injuries caused by poverty and capitalist patriarchy. In Yonnondio, the mother, Anna and her daughter Mazie and likewise, in Tell Me a Riddle Eva, the grandmother and her daughters and granddaughters are commodities which have use value and value-in-use to be exchanged by men of various forms. As such, their case can be illuminated by Luce Irigaray's theories of exchange of women, which underlies the stability of patriarchal capitalist order. Therefore, women's reproductive energy is co-opted by patriarchy not only by using their biological functions but also by turning them into ideological tools to help uphold and guard the system. Those women also, either consciously or not, consent to and accept this system as the truth.