Kripto para piyasalarında yatırımcı davranışlarının araştırılması
A research of investor behaviour in crypto money markets
- Tez No: 681686
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kripto para birimleri alternatif bir para birimi olarak ortaya çıkmış, beraberinde getirdiği Blokzincir teknolojisi ile son yılların en gözde konularından birisi olmuştur. Kripto paralar, emtia ve itibarî paralarla sık sık karşılaştırmalara dahil edilmiş olup avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Kripto paralar ilk ortaya çıkış yılı olan 2009 ile birlikte yatırımcılarına kısa zamanda çok yüksek miktarlarda kârlar sağladıkları için yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Ortaya çıkışı ile beraberinde birçok işkolunu da meydana getirmiştir. Madencilik faaliyetleri ortaya çıkmış ,bunun için yüksek donanımlı bilgisayarlar üretmek zorunda kalındığından bilgisayar firmaları bu alana özel parça üretimine başlamışlardır. Bu gelişmelere rağmen henüz resmiyet kazanmamıştır. Kripto varlıklar ortaya çıktıklarından itibaren daima alternatif yatırım araçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda 4. Bölümde detaylı olarak kripto varlıklar ile altın ve Bist100 getiri ve risklerinin karşılaştırılması yapılmış olup, Btc'nin en yüksek getiriye sahip yatırım aracı olduğu ortaya konulmuştur. Bu gelişmeler ışığında kripto para birimlerini ve bu alandaki gelişmeleri özetleyerek, kripto paraların getiri ve risklerini diğer yatırım araçlarıyla karşılaştırmalı olarak ele alarak, kripto para yatırımcılarının yatırım davranışlarını anket yoluyla ortaya çıkarmaya dönük bir çalışma hazırlanmıştır. Bu çalışma 2020 yılında 392 katılımcının verdiği katkılarla anket yönetimi uygulanarak yapılmıştır. Anket soruları katılımcılara 20 Aralık 2019 - 1 Mart 2020 tarihleri arasında internet ortamında ulaştırılmıştır. Sonuç olarak kripto para yatırımcılarının bu alandaki görüşleri hakkında bilgi edinilmiş olup kripto paraların yasalaşması sürecinde literatüre katkı vermesi amaçlanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle yapılan ankette katılımcı sayısı 392 olarak gerçekleşmiş ve bu katılımcıların kadın oranı %18,11 olmuştur. Katılımcıların %80'den fazla üniversite mezunu olup, %40'dan fazlasının gelir düzeylerinin 7501 TL'den fazla olduğu tespit edilmiştir. Anket katılımcılarının kripto paralara olan güveni yaklaşık %50 olup aynı zamanda kripto para borsalarına güvenenlerin oranı da yaklaşık %30 düzeylerindedir. Aynı zamanda kripto paraların balon olduğu görüşüne katılmayanların oranı da %60'dan fazladır. Kripto paraların ticarette kullanımı %13 düzeylerindedir. Yatırımcıların %60'a yakını Covid-19 salgınının kripto para piyasalarını olumlu etkileyeceğini inanmaktadır. Yatırımcıların %32'si açtıkları işlemlerden %21 ve üstü kazanç beklerken zarar kes için %5 oran katılımcıları %36'sı tarafından uygun görülmüştür. Katılımcıların yaklaşık %37'si yatırım davranışlarını yüksek riskli yatırım olarak tanımlamışlardır. Katılımcıların %58'si kripto para borsalarını her gün takip ettiklerini belirtirken yatırımlarını her gün takip edenlerin oranı %65 düzeylerinde gerçekleşmiştir. Katılımcıların eğitim düzeyleri ile risk alma tercihleri arasında bir ilişki bulunamazken; cinsiyet, gelir düzeyi, çalışıyor olma durumu ile risk algısı arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies have emerged as an alternative currency and have become one of the most topics of recent years with the Blockchain technology. Cryptocurrencies are often compared with commodities and fiat currencies, and have advantages and disadvantages. With the first year of emergence of digital currencies in 2009, they have become the center of attention of investors as they have made very high profits in a short time. it has also created many business lines. Mining activities have emerged and computer companies have started to produce special parts for this area, as they had to produce highly equipped computers. Despite these developments, it has not yet become legally official. Crypto assets have always been compared to alternative investment vehicles since they emerged. In this context, in Chapter 4, a detailed comparison of crypto assets with gold and Bist100 returns and risks has been made and it has been revealed that BTC is the investment tool with the highest return. In the light of these developments, a study has been prepared to reveal the investment behavior of crypto money investors through a survey, by summarizing cryptocurrencies and developments in this field, by considering the returns and risks of cryptocurrencies in comparison with other investment instruments. This study was carried out by applying a survey of 392 participants in 2020. Survey questions were delivered to the participants on the internet between 20 December and 1 March. As a result, information about the opinions of crypto money investors in this field has been obtained and it is aimed to contribute to the literature in the process of enacting cryptocurrencies. In the survey conducted with the convenience sampling method, the number of participants was 392 and the rate of women was 18.11%. It has been determined that more than 80% of the participants are university graduates and more than 40% of them have an income level of more than 7501 TL. The trust of the survey participants in cryptocurrencies is about 50%, while the rate of those who trust crypto money exchanges is about 30%. At the same time, the rate of those who do not agree with the view that cryptocurrencies are balloons is more than 60%. The use of cryptocurrencies in trade is 13%. Nearly 60% of investors believe that the Covid-19 outbreak will positively affect the cryptocurrency markets. While 32% of the investors expect 21% or more profit from the transactions they opened, the 5% rate for the stop loss was deemed appropriate by 36% of the participants. Approximately 37% of the participants defined their investment behavior as high-risk investment. While 58% of the participants stated that they follow the cryptocurrency exchanges every day, the rate of those who follow their investments every day is 65%. While no relationship could be found between the education levels of the participants and their risk-taking preferences; A relationship was found between gender, income level, working status and risk perception.