Antik çağlarda toplumsal cinsiyet ve patriyarkanın kökenleri ve eğitim
Roots of gender and patriarchy in ancient ages and education
- Tez No: 441590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUVA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Anthropology, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, medeniyetin ortaya çıkışına ve gelişimine sahne olan antik çağlarda cinsiyet ile eğitimin rolleri ve karşılıklı ilişkileri üzerine bir araştırmadır. Çalışmamızda eğitim konusunun bu denli ağırlıklı bir yeri işgal etmesinin nedeni eğitimin toplumsal yaşamın ve düşüncenin şekillenmesinde oynadığı roldür. Çalışmamızın birinci bölümünde cinsiyetin, patriyarkanın ve medeniyetin ortaya çıkışı, eğitimin medeniyetin gelişim süreci içerisindeki evrimi ve farklı medeniyetlerin yaygın patriyarkal eğitim sistemleri ile felsefeleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, cinsiyet görüşleri medeniyetin egemen eğilimlerinden farklı olan felsefi akımlar, bu akımların mensupları, evrimleri ve eğitim felsefeleri ele alınmıştır. Çalışmamızın temel amaçlarından biri, cinsiyetin biyolojik temelde değil, toplumsal olarak inşa edildiğini tanıtlamaktır. Toplumsal cinsiyet açısından yaklaşıldığında eğitimle biçimlenen cinsiyet rolleri son derece olumsal, kırılgan ve değişken olabildiği gibi, cinsiyet olgusuna yaklaşım da çeşitli okulların eğitim anlayışları içerisinde farklılaşabilmektedir. Velhasıl incelememiz, toplumsal cinsiyet rollerinin çeşitli ekoller içerisindeki durumlarını ve pozisyonlarını irdelemiş, böylece cinsiyetin verili değil, inşa edilmiş bir kategori olduğunu ve patriyarkal bakışın, inşa edilmiş kategoriler üzerinden kendisini var ettiğini ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The study below is a research on the roles and mutual relations of gender and education in the ancient ages that witnessed the emergence and development of civilization. The subject of education is such a major theme of our study due to the role education plays in shaping social life and thought. The first half of our study examines the emergence and development of gender, patriarchy and civilization, the evolution of education in this process and the mainstream patriarchal systems and philosophies of education. The second half of our study focuses on the philosophical currents whose views on gender were different from the dominant tendencies of civilization, the members of these currents, their evolution and their philosophies of education. Among the main purposes of our study is to demonstrate that gender is built not on a biological basis but socially. From a perspective of social gender, gender roles shaped by education are extremely contingent, fragile and variable and there are considerable differences between ancient schools' educational approaches. Thus our study examines the situations and positions of gender roles in various currents and attempts to establish that gender is not a given but a constructed category and that the patriarchal worldview affirms itself via such categories.