Mikromanipulatör yapısı, özellikleri ve tıptaki uygulamaları
  1. Tez No: 44161
  2. Yazar: MURAT SELEKLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
29 ÖZET Mikromanipulatörler tıpta ve biyolojide, uzun yıllar deneysel çalışmalarda, hücre kültürlerinde basan ile kullanılan ve son yıllarda da, mikroenjeksiyon çalışmaları için yeni bölümler eklenerek geliştirilen aygıtlardır. Genel olarak mikromanipulatörler; enjeksiyon, seçip çıkarma, ayırma, uyarma, toplama, diseksiyon, embriyolardaki hücre ve hücre komponentlerinin tutulması, koparılması ve benzeri amaçlara ulaşmak için, normal el hareketlerini, mikropipet uçlarının ince hareketlerine çeviren araçlardır. Hareketin dişli mekanizmalarla sağlandığı mekanik mikromanipulatörler, hidrolik mikromanipulatörlerle birleştirilerek hem makro, hem de mikro hareket sağlanmıştır. Daha sonra, bu araçların bilgisayar yardımıyla kumanda edildiği otomatik mikroenjeksiyon sistemleri geHştirilmiştir. Daha önceleri biyolojik mikroobjelere direkt temas mümkün değilken, mikromanipulatör üretim teknolojisinin zaman içindeki gelişimi, hedef hücrelere istenilen fiziksel ve kimyasal etkilerin uygulanabilmesine; hücre gruplarından istenilen hücrelerin koparılıp çıkarılmasına, hücrelerden hücre komponentlerinin ayrılabilmesine, hatta ışık mikroskobik görme sınırlarını zorlayan küçüklükte moleküllerin hücrelere aktarılmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışmamızda, mikromanipulatör tipleri ve mikroenjeksiyon sistemlerinin genel özellikleri ile ilgili bilgiler derlenmiş olup, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında bulunan JENA mikromanipulatörün, yapısı ve özellikleri ile mikropipet aygıtında mikropipet hazırlanışını ayrıntılarıyla verilerek, bu alanda çalışacak araştırıcılara yardımcı olunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Micromanipulators are the improved instruments that are used in medicine and biology for the long term experimental studies, and cell culture studies. Generally, micromanipulator translate normal hand movements to minute movements probes for the injection, extraction, separation, stimulation, collection, dissection and holding, tearing and similar aim to cell and cell components in embryos. In the mechanic micromanipulators it's movement is provided by the screws, formerly combined with the hydraulic micromanipulators to enable macro and micro movement at the same time. Meanwhile, computer controlled automated micromanipulator systems were developed. Formerly, it was not possible to touching biological microobjects, improvements in the technology of the micromanipulator production made possible the physical and chemical effects to target cells, pulling out such cells from cell clusters, detaching such cell compartments from cells, even the transfer of molecules which are beyond the visual limits to cells. In our study, scientific data were evaluated about types of the micromanipulators and microenjection systems. General principles, our departments JENA micromanipulators structure functional principles, and micropipet preparation was described in detail to help other researchers.