Doğum sırasının evlilik çatışma ve problem çözme becerisi üzerine etkisinin incelenmesi
The affect of order on the marriage disagreement and problem solving abilities
  1. Tez No: 441630
  2. Yazar: ASLI BAŞARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Doğum sırası, bireyin gelişiminde etkisi olan bir kavram olarak bilinmektedir. Çalışmanın temel amacı, doğum sırasının evlilik çatışma ve problem çözme becerisine etkisini incelemektir. Bu amacın gerçekleştirilmesi adına çalışmada yöntem olarak literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri seçilmiştir. Yapılan literatür taraması ve anket uygulaması sonrasında elde edilen sonuçlar, birinci doğan çocukların ikinci doğan çocuklara göre evlilik çatışma ve problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmanın katılımcılarının verdiği yanıtlarının samimi yanıtlar olduğunun kabul edilmesi, çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır. Yine literatür taramasında elde edilen verilerin geçerli olduğunun kabulü, bu çalışmanın sınırlılıkları arasında yer almaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin yüzde 75'i eşleri ile farklı sıklıklarda da olsa sorun yaşadığını gösteren yanıtlar vermişlerdir. Elde edilen bu sonuç eşlerin çoğunlukla birbirleri ile sorunlar yaşadığı anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçların geçerlilik düzeylerinin daha yüksek olması adına daha fazla katılımcının yer aldığı bir alan araştırması uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The birth order is known as an important element of the personal development. The basic goal of this of this study is to determine the affect of the birth order on the marriage disagreements and the problem solving abilities. To reach the goal of the study a literature review and a questionnaire have been applied. The results of the literature review and the questionnaire showed that the firstborn children have more ability for solving problems and disagreements in their marriage than the second born ones. The answers of the attendees have been accepted as sincere and this can be shown as the limitedness of the study. Also, the results of the literature review have been accepted as true, this can be shown as another limitedness of this study. The 75 percent of attendees in the survey told that they have problems with their husbands/wifes in different times. This is a huge percentage so the result shows that most of the couples have problems in their marriage. To reach a more effectualness results, the survey should done in a more extensive area with more attendees.