Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile dürtüsellik ve obsesif belirtilerin incelenmesi
Screening the relationship between internet addiction, and impulsivity and obsessive symptoms on university students
  1. Tez No: 441646
  2. Yazar: NAGİHAN OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRİM SUNGU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sunmuş olduğu olanaklardan dolayı internet son yıllarda hızla yaygınlaşmakta ve kullanım alanlarının genişlemektedir. Bununla birlikte, bu durum özellikle ergenler arasında internet bağımlılığı olarak adlandırılan psikolojik problemlere sebep olmaktadır. Bu bağımlılıkla mücadele edilebilmesi için yaygınlığının ve ilişkili olduğu değişkenlerin bilinmesi önemli hale gelmistir. Bu çalışmayla, internet bağımlılığı ile dürtüsellik ve obsesif belirtiler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma Üsküdar Üniversitesinden random yöntemiyle seçilmiş, yaşlari 17 ile 30 arasında değişen 218 öğrenciye uygulandı. Ogrenciler danışman ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Nichols ve Nicki (2004) tarafından geliştirilen İnternet Bağımlılığı Ölçeği (Internet Addiction Scale), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) ve Maudsley Obsesif Kompulsif Ölçeği (MOKÖ) kullanılarak incelendi. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %7.79'unun internet bağımlısı olduğu ve %5.96 nin riskli internet kullanımı kriterlerini sağladığı gözlendi. İBÖ puanları ile BDÖ-11 motor alt ile arasında, ve İBÖ puanları ile MOKÖ alt ölçekleri ve ölçek toplam puanları arasında da pozitif bir ilişki bulunmuştur. Öte yandan, İBÖ puanları ile cinsiyet, kardeş sayısı, alkol, sigara ve madde kullanımı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Internet has rapidly become prevalent due to the facilities it possess, and the areas in which it is used have broadened over the last years. However, this situation causes some psychological problem, named as 'internet addiction', especially among adolescents. To determine the extensity of internet addcition and to identify the parameters associated with it has become essential to contend with this addiction. To this aim, the relationship between internet addiction, impulsivity and obsessive compulsive was investigated through this work. This study was applied to randomly chosen 218 students in 17-30 age from Uskudar University. The students were viewed using Personal Data Form created by the counsellor and the researcher, Internet Addiction Scale (IAS) developed by Nichols ve Nicki (2004), the Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), and The Maudsley Obsessive Compulsive Inventory (MOCI). According to the results, %7.79 of them showed internet addiction, and %5.96 met the criteria for risky internet use. It was found that IAS score is significantly associated with BIS-11 subscale score of Motor Key, and there is a positive correlation between IAS score and MOCI subscales scores and total scores. On the other hand, it was observed that there are no meaningful relationships between internet addiction and the gender, the number of siblings, smoking, and the use of alcohol and substance.