Psikoloji lisans eğitiminin başında ve sonundaki üniversite öğrencilerinin duygusal zekâlarının bazı alt boyutlar yönünden karşılaştırılması
Comparison of the emotional intelligence of incoming students and graduands of bachelor's degree in psychology with respect to some sub-dimensions
  1. Tez No: 441645
  2. Yazar: CEREN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada; Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'ne bu yıl başlayan öğrenciler ve psikoloji lisans eğitimini tamamlamış Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencilerinin duygusal zekâlarının belirlenerek, bazı alt boyutlar yönünden karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bireylerin mesleki kariyerine yönelik aldıkları eğitimin duygusal zekâlarına katkısını araştırmak bu araştırmanın esas amacını oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği (DZDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'ne bu yıl başlayan 75 öğrenci ve psikoloji lisans eğitimini tamamlamış Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencisi 78 öğrenci olmak üzere toplam 158 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların 127'si kadın, 26'sı erkektir. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS versiyon 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları katılımcıların kaçıncı sınıf olduğuna göre karşılaştırıldığında, psikoloji lisans eğitimini tamamlamış olanlarda duygusal zekâ empati alt boyutunda anlamlı bir şekilde yükselme tespit edilmiştir. Katılımcılar ikamet durumlarına göre karşılaştırıldığında, yalnız yaşayanlarda aile yanında yaşayanlara göre duyguları yönetme alt boyutunun anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar kardeş sayılarına göre karşılaştırıldığında, duygusal ilişkileri yönetebilmek, empati ve duygusal zekâ skorlarının iki kardeşi olanlarda, bir veya üç ya da daha fazla sayıda kardeşi olanlara daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum direkt olarak insan ve ruh sağlığı alanında çalışan uzman yetiştiren psikoloji lisans bölümünün, eğitim süresince duygusal zekâ becerilerinden özellikle empati alt boyutunu geliştirmeye atfettiği önemi işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research; specification of emotional intelligence and comparison with respect to some sub-dimensions of incoming students to the Psychology Department in the Faculty of Humanities and Social Sciences at Uskudar University, and master's degree students in Clinical Psychology Department at Uskudar University, Institute of Social Sciences who have just graduated from Bachelor's Degree in Psychology; are aimed. The main goal of this study is research of the contribution of vocational education to emotional intelligence. In the research; Personal Information Form and Emotional Intelligence Rating Scale are used as data collection tool. The sample of the research is created by totally 158 students including 75 incoming students to the Psychology Department in the Faculty of Humanities and Social Sciences at Uskudar University and 78 master's degree students in Clinical Psychology Department at Uskudar University, Institute of Social Sciences who have just graduated from Bachelor's Degree in Psychology. Attendants are 127 women and 26 men. The datas acquired from participants are analysed by using the programme of SPSS version 21.0. When the research findings are compared according to the students grade, a meaningful rising in emotional intelligence of empathy in sub-dimension has been ascertained. When the participants are compared according to their residence, the peoples guiding their emotion in sub-dimension is higher in the person living alone than the person living with family has been identified. When the participants are compared according to the number of siblings they have, it has been ascertained that the person having two siblings are better in guiding their emotional relationship, empathy and has higher emotional intelligence level than the person having one, three or more siblings. This case points out directly that during the education of psychology faculty department training expert in the field of mental health give importance to improve the ability of emotional intelligence in sub-dimension of empathy.