Üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımının algılanan duygusal istismar, bilişsel esneklik ve öz kontrol açısından incelenmesi
Investigation of problematic internet use among university students in terms of perceived emotional abuse, cognitive flexibility and self-control
- Tez No: 795313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
21. yüzyılda internet, gün geçtikçe kullanımı daha da yaygınlaşan ve kullanım oranları çocuk, ergen ve yetişkinlerde artan bir araçtır. İnternete ulaşılabilirliğin artmasıyla insanların birçok faaliyeti daha kolay gerçekleştirebildiği görülmektedir. İnternetin kolaylaştırdığı durumlar ve sağladığı imkanlarla birlikte çeşitli sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar bireylerin, interneti problemli bir şekilde kullanmasına neden olabilmektedir. Üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmanın verileri Covid-19 pandemi sürecinin etkilerinin devam ettiği dönemde toplanmıştır. Pandemi döneminde üniversite öğrencileri akademik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayan üniversite ortamından uzaklaşmak durumunda kalmış ve ev ortamlarına geri dönmüşlerdir. Bulaş riskinden korumak amacıyla uygulanan sokağa çıkma ve sosyal mesafe kısıtlamaları, sosyal ve fiziksel aktivite düzeylerinin azalmasına yol açmıştır. Bunun sonucunda üniversite okuyan bireylerin interneti normalden daha sık ve yoğun bir şekilde kullanmaları kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin problemli internet kullanımının algılanan duygusal istismar, bilişsel esneklik ve öz kontrol değişkenleri açısından incelenmesidir. Bu çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yükseköğrenime devam eden 685 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu 578 kadın (%84.4) ve 107 erkek (%15.6) katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği-Kısa Formu (PİKO), Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE), Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği (ADİÖ) ve Kısa Öz Kontrol Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Veri analiz teknikleri olarak tanımlayıcı istatistik teknikleri, Pearson korelasyon katsayısı, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Algılanan duygusal istismar, bilişsel esneklik, öz disiplin, dürtüsellik ve internette günlük harcanan sürenin problemli internet kullanımını yordama düzeyini test etmek amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda kurulan regresyon modeli anlamlıdır ve problemli internet kullanımındaki toplam varyansın %28'ini açıklamaktadır. Regresyon katsayılarının anlamlılık testleri incelendiğinde, yordayıcı değişkenlerden dürtüsellik, internette günlük harcanan süre, algılanan duygusal istismar ve bilişsel esnekliğin modele özgün katkısının anlamlı olduğu; öz disiplin değişkeninin ise modele anlamlı düzeyde özgün katkısının olmadığı görülmüştür. Araştırmada kullanılan değişkenlerin çeşitli demografik faktörler açısından da bazı anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the Internet is a tool that has become more and more widespread and its usage rates have increased among children, adolescents and adults. With the increase in accessibility to the Internet, people couldcarry out many activities more easily.With the situations facilitated by the Internet and the opportunities it provides, various problems may arise.These problems may cause individuals to use the Internet in a problematic way.The data of this study, which was carried out on university students, were collected during the period when the effects of the Covid-19 pandemiccontinued.During the pandemic period, university students had to move away from the university environment, which contributed to their academic and social development, and returned to their home environments.The curfews and social distance restrictions applied to protect people against the risk of contamination have resulted in a decrease in social and physical activity levels.As a result, it has become inevitable for university students to use the Internet more frequently and intensively than usual.The main purpose of this research is to examine problematic Internet use of university students in terms of perceived emotional abuse, cognitive flexibility and self-control during the Covid-19 pandemic period. This study was carried out with 685 university students attending higher education in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The sample group of the research consisted of 578 female (84.4%) and 107 male (15.6%) participants. Personal Information Form, Pro blematic Internet Use Questionairre-Short Form-6 (PIUQ-SF), Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Perceived Emotional Abuse Scaleand the Brief Self-Control Scale (BSCS)were used to collect data. The data of the research were analyzed with the SPSS 23.0 statistical package program.Descriptive statistics techniques, Pearson correlation coefficient, multiple regression analysis, independent sample t-test and one way analysis of variance (ANOVA) were used as data analysis techniques. As a result of the multiple regression analysisto test the predictive role of perceived emotional abuse, cognitive flexibility, self-discipline, impulsivity, and daily time spent on the Internet in problematic Internet use, it was found that the regression model was significant and; the predictor variables explained 28% of the total variance in problematic Internet use.Considering the significance tests of the regression coefficients, the predictive variables such as impulsivity, daily time spent on the Internet, perceived emotional abuse and cognitive flexibility had significant contributions to the model; while self-discipline did not contributed to the model significantly. It was also foundthat the research variables show some significant differences based on various demographic factors. The findings of the research were discussed within the framework of the relevant literature and some recommendations were presented.