Yetişkinlerde vücut algısı ve kendini kabul düzeyi ile yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık arasında ki ilişkinin incelenmesi
Study on the relationship between body perception and self- acceptance level in adults and life satisfaction and psychological resilience
- Tez No: 441680
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde vücut algısı ve kendini kabul düzeylerinin yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılığa etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, araştırmaya katılanların cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, yaşanan yer, eğitim durumu, gelir düzeyi ve psikolojik yardım görmüş olma gibi faktörlerin de vücut algısı, kendini kabul, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık üzerinde ki etkileri de araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ve Antalya ilinde yaşayan rastgele seçilmiş 421 kişi alınmıştır. Bu kişilerden 215'i kadın ve 206'sı erkektir. Veri toplama aracı olarak Vücut Algısı Ölçeği, Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği, Diener Yaşam Doyum Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere bakıldığında; cinsiyete göre beden algısı ve psikolojik dayanıklılık açısından anlamlı bir fark yoktur. Fakat yaşam doyumu ve koşulsuz kendini kabul ölçeklerinde cinsiyet acısından anlamlı fark vardır. Kadınların erkeklere oranla yaşam doyumu daha yüksek ve kendini kabul düzeyleri daha fazladır. Bireylerin yaşları ile uygulanan ölçeklerde aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırmada yaşam doyumu arttıkça; beden algısı, psikolojik dayanıklılık ve kendini kabul düzeyi artmaktadır. Diğer yandan beden algısı düzeyi arttıkça; psikolojik dayanıklılık ve koşulsuz kendini kabul düzeylerinin de artmakta olduğu saptanmıştır. Psikolojik dayanıklılık düzeyleri arttıkça; koşulsuz kendini kabul düzeylerinin artmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the effects of body perception and self-acceptance levels in adults on life satisfaction and psychological resilience. Furthermore, effects of factors such as gender, age, marital status, place of residence, education levels, income level and receipt of previous psychological assistance, on body perception, self-acceptance, life satisfaction and psychological resilience have also been investigated. 421 people who were randomly selected and living in Istanbul and Antalya provinces were included in the research. 215 of these people were female while 206 were male. Body Perception Scale, Unconditional Self-Acceptance Scale, Diener Life Satisfaction Scale and Psychological Resilience Scale for Adults were utilized for data collection. A Personal Information Form has been created to determine the socio-demographic features of the participants by the researcher. When the socio-demographic features in the study were examined it was observed that there was no significant difference between genders in terms of body perception and psychological resilience. However there was significant difference in life satisfaction and unconditional self-acceptance scales in terms of gender. Life satisfaction of women was higher and their levels of self-acceptance were more compared to men. A significant difference was not observed between the ages of the individuals and the scores they received in the applied scales. It was observed in the study that when life satisfaction increased body perception, psychological resilience and self-acceptance level also increased. On the other hand, it was determined that when body perception level increased the levels of psychological resilience and unconditional self-acceptance also increased. It was also found that when psychological resilience levels increased, unconditional self-acceptance levels also increased.