The effect of perceived parenting attitudes on a group of emerging adults' body image and self-esteem
Beliren yetişkinlikte algılanan ebeveyn tutumlarının beden algısı ve benlik saygısına etkisi
- Tez No: 676924
- Danışmanlar: PROF. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveyn tutumlarının beliren yetişkinlerin beden algıları ve benlik saygılarına etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-24 yaş aralığında bulunan 205 kadın ve 92 erkekten (4 kişi de kendini ikili cinsiyet sınıflandırmasının dışında tanımlamıştır.) oluşmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu ile birlikte Rosenberg Benlik Algısı Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği ve Algılanan Anne-Baba Davranışları Ölçeği araştırmanın değişkenlerini incelemek için uygulanmıştır. Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon analizi algılanan ebeveyn tutumlarının beliren yetişkinlerin beden algılarına ve benlik saygılarına etkisini incelemek için uygulanmıştır ve ayrıca cinsiyet ve yaş farkları incelenmiştir. Sonuçlar beliren yetişkinlerin beden algısının algılanan ebeveyn tutumlarından etkilendiğini göstermiştir ancak ebeveyn tutumları alt boyutlarından (çocuk bakımı/ilgi şefkat gösterme, amaçlarına ulaşmada yardımcı olma, tutarlı disiplin, koruyuculuk, fiziksel cezalandırma, ayrıcalıklardan yoksun bırakma, başarı için baskı, duygusal cezalandırma) herhangi bir tutum yordayıcı çıkmamıştır. Beliren yetişkinlerde benlik saygılarına bakıldığında ebeveyn tutumlarının önemli etkileri olduğu görülmüştür. Çocuk bakımı/ilgi şefkat gösterme tutumu alt boyutunun beliren yetişkinlerin benlik saygısını yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to analyze the effect of perceived parenting attitudes on a group of emerging adults' body image and self-esteem. 205 female and 92 male (4 non-binary), age ranged between 18 to 24, participated in the study. Perceived Parenting Style Instrument, Rosenberg Self-Esteem Scale and Body-Cathexis Scale were used as data collection instruments besides Demographic Information Form. Multiple linear regression analysis was performed to understand the effect of perceived parenting attitudes on body image and self-esteem, besides descriptive statistics to understand the gender and age difference on study variables. The results showed that emerging adults' body image was influenced by parenting attitudes; nevertheless, subscales of parenting attitudes (nurturance, instrumental companionship, principled discipline, protectiveness, physical punishment achievement pressure, affective punishment) were not significant in predicting emerging adult's body image. For self-esteem of emerging adults perceived parenting attitudes have significant effects. The nurturing attitude is the only parenting attitude which is significant in predicting self-esteem of emerging adults.