Obez bireylerde bağlanma stillerinin, yaşam doyumu ve yeme tutumuna etkisi
The effect of attachment styles on life satisfaction and eating attitude for obese individuals
  1. Tez No: 441681
  2. Yazar: ESRA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; obez bireylerde bağlanma stillerinin, yaşam doyumu ve yeme tutumuna etkisinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, beden kitle indeksleri gibi değişkenlerin bağlanma stilleri, yaşam doyumu ve yeme tutumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Bursa il sınırları içerisindeki özel hastanelerin beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 20 yaş ve üzeri olan ve beden kitle indeksleri 30 ve üzeri olan 400 obez birey alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kadınların erkeklere oranla yaşam doyum düzeylerinin daha yüksek olduğu, bireylerin yaşı arttıkça; yaşam doyumu düzeylerinin de düşmekte olduğu, bireylerin beden kitle indeksleri arttıkça; güvenli bağlanma düzeyleri ile yaşam doyumu düzeylerinin düşmekte olduğu, bireylerin beden kitle indeksleri arttıkça; yeme tutumu düzeylerinin de artmakta olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin medeni durum, çocuk sahibi olup olmaması, eğitim düzeyi, meslek, ebeveynlerinin eğitim düzeyleri gibi sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; bireylerin güvenli bağlanma düzeyinin bireylerin yeme tutumu düzeyini düşürmekte olduğu, bireylerin korkulu bağlanma düzeyinin bireylerin yeme tutumu düzeyini arttırmakta olduğu ve bireylerin güvenli bağlanma düzeyinin bireylerin yaşam doyumu düzeyini arttırmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve beslenme ve diyetetik uzmanlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the eddect of attachment styles on life satisfaction and eating attitude for obese individuals. Besides, the effects of variables such as individuals' ages, marital status, education level, body mass indexes on attachment styles, life satisfaction and eating attitude are examined. 400 obese individuals who seek for private hospitals' nutrition or dietary polyclinic in Bursa, over 20 years old and have body mass index over 30 are participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, personal information form is made by researcher. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that women have higher life satisfaction levels than men; as individuals' age increase, their life satisfaction levels decrease; as individuals' body mass indexes increase, their secure attachment levels and life satisfaction levels decrease; as individuals' body mass indexes increase, their eating attitude levels increase too. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as individuals' marital status, children number, education level, job or parents' education levels. In addition, it is seen that individuals' secure attachment levels decrease their eating attitude levels, individuals' fearful attachment level increase their eating attitude level and individuals' secure attachment level increase their life satisfaction level. In the discussion section that is at the end of the research, suggestions for researchers, psychological counselors working on this field and nutrition dietary experts had been proposed on research findings.