Kamu hastanelerinde çalışan tıbbi sekreterlerde tükenmişlik (Antalya Atatürk devlet hastanesi örneği)
Burnout in medical secretaries who work in public hospitals (An example of Antalya Atatürk state hospital)
- Tez No: 441689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık kurumları hem yapı bakımından hem de işlev açısından karmaşık organizasyonlardır. Hemşirelik mesleği, laboratuar hizmetleri, görüntüleme, sekreterlik hizmetleri, hekimlik ile bir arada yürütülen bir tıp hizmetidir. Özellikle tıbbi sekreterler hekim hasta ile arasında meydana gelen iletişimde köprü vazifesi görmektedir. Tıbbi sekreterlerin yaşayabileceği tükenmişlik durumu, çalıştıkları kurumda pek çok aksaklığa sebep olabileceği için tıbbi sekreterlerde tükenmişlik hakkında çalışma yapmak uygun bulunmuştur. Bu konunun bilimsel olarak irdelenip sebepleri, sonuçları ve çözüm önerileri üzerine çalışma yapılması ile ulaşılan teorik sonuçların, uygulamada tüm çalışanlara olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, çalışma sürelerinin önemli bir kısmında insanlarla iletişim düzeyi yüksek bir mesleki alanda, bunun oluşturduğu yoğun baskıdan kaynaklı tükenmişlik olgusunun tıbbi sekreterler üzerindeki boyutunu Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan tıbbi sekreterler örneğiyle ele almaktır. Çalışmamızda iş doyumları ve tükenmişlik durumlarını belirlemek için Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Tıbbi sekreterlerde tükenmişlik düzeylerini ortaya koymak için yapılan uygulamanın bulguları, ölçek sorularının dağılımları ve faktör analizi ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizations that give health service are the one of the most structurally and functionally complex organizations. Nursing services, medical imaging services and medical secretarial services are closely related to medicine service. Especially medical secretaryship functions as a bridge. Therefore, medical secretaries may be the source of troubles resulting from communication between patients, organization and doctors, or be the first step to quality service. As health human resources, which is one of the important steps that may lead to burnout status of the institution where they work, live, medical secretaries working on this because I experienced so I'm thinking about. The main purpose of this study is to discuss the level of burnout, which is seen in occupational groups that work in dense communication, in medical secretaries who work in Antalya Atatürk State Hospital. Medical secretaries may be in burnout because of working conditions, expectations of the organization, lateral and horizontal communications and their effects on organizational commitment, being in the center of administrator-doctor-patient triangle, accumulating too many adverse conditions.