Sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi (İzmir Bozyaka eğitim ve araştırma hastanesi acil servis örneği)
Analysis of the factors effecting patient satisfaction in healthcare services (iIzmir Bozyaka research and Training hospital emergency department example)
  1. Tez No: 441690
  2. Yazar: HABİB ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık evrensel bir değer ve kavramdır. Sağlıklı yaşam her bireyin temel hakkıdır. Sağlık sektörü,sürekli olarak kendini yenileyerek gelişmektedir. İnsan ihtiyaçları da, bu gelişime paralel olarak artış göstermektedir. İşletmeler piyasada rekabet edebilmek için müşteri memnuniyetine önem vermek durumundadır. Günümüzde hasta memnuniyetinin tek koşulu, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerini etkin bir biçimde analiz ederek hizmet beklentilerini önceden görebilmekten, bu beklentileri aşarak onları memnun edecek hizmeti sunabilmekten geçmektedir. Bu nedenle acil servise gelen hastaların memnuniyetini etkileyen faktörleri saptamak amacı ile İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran hastalara anket çalışması yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda acil serviste görevli doktor ve hemşirelerin davranışları ve tıbbi bakım tecrübeleri, hastanın tüm süreç boyunca bilgilendirilmesi ve acil servisteki bekleme süresi hasta memnuniyetinde önemli faktörlerdendir. Hasta memnuniyet düzeyinin ölçülmesi, sağlık hizmetlerinin sunumunda eksik yönlerin belirlenmesi ve buna yönelik politikalar oluşturulması açısından gereklidir. Hasta memnuniyeti hastaların bir sonraki davranışını etkiler ve sağlık deneyimlerini biçimlendirir. Müşteri memnuniyeti hizmet kalitesinin göstergelerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
Health is an universal value and concept. Living a healthy life is a fundemental right of every individual. The health sector is growing constantly and renewing itself. Human needs are increasing in parallel with this development. In order to compete in the market, business organisations have to consider about customer satisfaction importantly. Today, the only way of patient satisfaction is to analyze the expectations of patients' and their relatives', to see the service expectations before to present the service that will satisfy them. For this reason to determine the factors influencing emergency service patient satisfaction, we prepared a survey study to apply in İzmir Bozyaka Research and Training Hospital Emergency Department. According to research data analysis results, attitudes and medical care experiences of doctors and nurses in charge at emergency service, keeping patients informed during the process and waiting time at emergency service are the major factors effecting patients' level of satisfaction. That the measurement of the level of patient satisfaction is required in order to define the deficiencies in the provision of health services and those policies designed for them. Patient satisfaction affects their subsequent behavior and shapes the patients' experience of health. Customer satisfaction is one of the indicators of service quality.