Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda hemodiyaliz öncesi ve sonrası eritrosit ve plazma GSH, GSSG, GSSG-R, G-6-PD, E vitamini, selenyum, ve GSH-Px düzeyleri
The Levels of pre-and post-dialysis erythrosyte and plasma GSH, GSSG, GSSG-R, G-6-PD, vitamin E, selenium and GSH-Px in with chronic renal failure
  1. Tez No: 44170
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
KRONİK BÖBREK YETMEZLİ?İ OLAN HASTALARDA HEMODİYALİZ ÖNCESİ VE SONRASI ERİTROSİT VE PLAZMA GSH, GSSG, GSSG-R, G-6-PD, E VİTAMİNİ,SELENYUM ve GSH-px DÜZEYLERİ VII. ÖZET Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan 36 hastada (20 E/16 K) di yaliz öncesi ve sonrası glutatyon ve ilgili enzimlerini araştırdık. 25 sağlıklı kişi (15 E/10 K) kontrol olarak alındı. Hasta ve kontrollerin redükte glutatyon (GSH), okside glutatyon (GSSG), glutatyon redüktaz (GSSG-R), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G-6-PD), vitamin E ve selenyum (Se) değerlerini ölç tük. KBY'li hastaların diyaliz öncesi ve sonrası eritrosit GSH seviyeleri düşüktü (p0.05). KBY hastalarının eritrosit ve plazma GSSG-R aktivitesi yüksek (p0.05). Vitamin E plazma konsantrasyonu hasla ve kontroller arasında farklılık göster medi (p>0.05). Çalışmamızdan elde ettiğimiz bu sonuçlar hemodiyaliz tedavisindeki KBY'li hastalarda GSH ile ilgili anti-oksidan sistemin yetersiz olduğunu, hemodiyaliz sonrası bunun kısmen düzelebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
THE LEVELS OF PRE-AND POST-DIALYSIS ERYTHROCYTE AND PLASMA GSH,GSSG,GSSG-R,G-6-PD,VlTAMIN E,SELENIUM AND GSH-px IN PATIENTS WITH CHRONIC RENAL FAILURE VHL SUMMARY In this study \vc investigated glulalhion and relation enzymes before and alter dialysis of 36 patients (20 M/16 F) with chronic renal failure (CRF), 25 healthy person (15 M/10 F) served as controls. We measured reduced glutathione (GSM), oxidized glutathione (GSSG), glutathione reductase (GSSG-R), glutathione peroxidase (GSH-Px), gIucosc-6-phosphalc dehydrogenase (G-6-PD), vitamin E, selenium (Sc) levels of CRF patients and controls. Before and after dialysis, erythrocyte GSII levels o\' CRF patients were decreased (p0.01) after dialysis erythrocyte and plasma GSII were increased (p0.05). There was no difference in Vitamin E plasma concentrations in patients and controls (p>0.05). These results suggest that the anti-oxidant system related to GSH are insufficient in CRF patients who are on hemodialysis treatment and this system improves only partly after hemodialysis.