Ksenobiyotik olarak 2, 4-D (2, 4-Diklorofenoksiasetik asit)'nin proteinlerle etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction of 2, 4-D as an xenobiotic with proteins
- Tez No: 44169
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Araştırmada, deney grubu ratlara (Rattus noruegicus var. albino) 120 mg/kg vücut ağırlığı olacak şekilde 2,4-D asit-etanol çözeltisi intrave nöz (İV) olarak verildi. Etanol ve serum fizyolojik kontrol grupları oluştu ruldu. Gruplar 2, 8, 16 ve 24 saatlik peryotlar halinde düzenlendi ve her peryotta 4 rat kullanıldı. Ratların karaciğer, kalp, kas, beyin, böbrek ve dalağında G-6-P DH ve MDH özgül aktiviteleri izlendi ve plazma ile adı geçen organ ve dokularda 2,4-D birikim miktarları incelendi. G-6-P DH'ın ilk peryotta kalp, beyin ve dalakta, 8 saat peryodun- da karaciğer, kas, kalp ve beyinde, 16 ve 24 saat peryotlarında karaciğer ve beyinde inhibe olduğu bulundu. MDH özgül aktivitesinde ise, sadece kalpte değişme gözlendi. Plazma 2,4-D birikim miktarları enjeksiyondan 2, 8, 16 ve 24 saat sonra sırasıyla 154,5 |J.g/mL, 118,1 |a.g/mL, 30,0 [j.g/mL ve 21,1 ug/mL, ka raciğerde sırasıyla 204,2 ug/mL, 151,7 [J-g/mL, 84,9 [ig/mL ve 64,6 ug/mL ve kas dokusunda yine sırasıyla 104,3 p.g/mL, 52,5 ug/mL, 50,0 |0.g/mL ve 9,9 ug/mL olarak bulunmuştur. Kalp, beyin, böbrek ve dalakta spektrofo- tometrik olarak 2,4-D asit gösterilemedi. Plazma 2,4-D asit birikim değerlerinden, 2,4-D'nin dağılma hacmi (VD) 777 mL/kg plazma yanlanma ömrü ( ty2) yaklaşık 6,2 saat ve ortala ma plazma temizlenme süresi (Clt) 74,6 saat olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESGATION OF THE INTERACTION OF 2,4-D AS A XENOBIOTIC WITH PROTEINS In this research work 2,4-D acid - ethanol solition was intravenously (IV) administered to the experimental groups of rats (Rattus norvegieus var. albino) per 120 mg/kg body weight. Ethanol and physiological serum control groups were used. The groups were organi zed for 2-, 8-, 16- and 24- hour periods and 4 rats were used every period. G-6-P DH and MDH specific activities in the livers, hearts, muscles,bra- ins, kidneys and spleens of the rats have been followed up and the plasma and 2,4 -D concentration in the organs and tissues mentioned have been examined. It has been observed that G-6-P DH was inhibited in the heart, brain and spleen in the first period, suffered from inhibition in the liver, muscle, heart and brain in the 8-hour period and was inhibited in the liver and brain in the 16-hour and 24-hour periods. As for the MDH specific activity, change was observed only in the heart. Plasma 2,4-D concentrations, 2, 8, 16 and 24 hours after the injection were found to be 154.5 ug/mL, 118,1 ug/mL, 30,0 ug/mL and 21,1 ug/mL, respectively; in the liver, 204.2 ug/mL, 151,7 ug/mL, 84.9 ug/mL and 64.6 ug/mL, respectively; in the muscle tissue, 104,3 ug/mL, 52.5 ug/mL, 50,0 ug/mL and 9,9 ug/mL, respectively. No 2,4-D acid in the heart, brain, kidney and spleen could be displayed spectrophoto- metrically. From the plasma 2,4-D concentration values, it was determined that the volume of distribution (Vd) of 2,4-D was 777 mL/kg, the plasma half-life (t1/2) of 2,4-D about 6,2 hours and the average plasma clearance time (Clt) 74.6 hours.