Isıl ve uv yaşlandırmanın abs/kırmızı çamur ve hdpe/kırmızı çamur polimer kompozitlerinin mekanik, ısısal ve mikro yapı özelliklerine etkisi
The effect of thermal and uv aging in mechanical, thermal and microstructural properties of abs/redmud and hdpe/redmud polymer composites
  1. Tez No: 441734
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez kapsamında ABS ve HDPE polimerlerine değişik oranlarda kırmızı çamur (Redmud) katarak bir polimer kompoziti oluşturmak ve farklı sürelerde ısıl ve UV yaşlandırılması yapılarak elde edilen bu polimer kompozitinin mekanik, ısısal ve mikro yapısal değişimlerini incelemek hedeflenmiştir. ABS ve HDPE içerisine % 0, 10, 20, 30, 40 ve 50 oranlarında katılarak altı farklı grup elde edilmiştir. UV yaşlandırma 100 oC sıcaklık altında ve 100, 200 ve 300 saat bekleme sürelerinde yapılmıştır. UV'li ve UV' siz elastiklik modülü, çekme mukavemeti, % uzama, Izod darbe mukavemeti, sertlik ve yoğunluk değerleri belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, vicat yumuşama sıcaklığı, ısıl çarpılma sıcaklığı ve erime akış indisi değerleri de belirlenmiştir. Çekme testi sonucunda, UV yaşlandırmanın ve kırmızı çamur tozu oranlarının elde edilen polimer kompozitinin elastiklik modülü, çekme mukavemeti ve % uzama değerlerinde önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Örneğin 300 saat bekleme süresinde ve %50 RM (Redmud) ilaveli ABS polimer kompozitinde elastiklik modülünün arttığı belirlenmiştir. Elde edilen polimer kompozitlerinin mikro yapı fotoğrafları çekilerek matris içerisinde kırmızı çamur tozlarının nasıl dağıldığı da rapor edilmiştir
Özet (Çeviri)
An investigation was carried out on the effects of red mud ratio and UV annealing treatment on the mechanical, thermal and morphological properties of acrylonitrile butadiene styrene (ABS), High Density Polyethylene (HDPE) and red mud (RM) polymer composites. Red mud, in six different concentrations (0, 10, 20, 30, 40, and 50 wt %), was added to ABS and HDPE to produce composites. The annealing UV treatment was carried out at 100°C for three different holding times: 100, 200 and 300h. The mechanical properties, including the elastic modulus, tensile strengths, strain at tensile strength, Izod impact resistance, hardness and density with and without an annealing UV treatment, and the thermal properties, such as the vicat softening point, heat deflection temperature and melt-flow index, of the composites were investigated. The tensile test results showed that the UV heat treatment and red mud ratio were effective for the elastic modulus, tensile strength, and the strain at tensile strength. A considerable increase in the elastic modulus was found with a 50% RM concentration for a holding time of 300 h. The structure of the composites were investigated by scanning electron microscopy and compared to mechanical and thermal properties as a function of RM (Redmud) content and UV annealing time.