PC/PBT karışım malzemenin mekanik özelliklerine doğal ve hızlandırılmış yaşlandırmaların etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of natural and accelerated aging on mechanical properties of PC/PBT blend material
- Tez No: 579333
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Polikarbonat(PC) ve polibütilen tereftalat(PBT) karışımı olan PC/PBT özellikle otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılıp, iyi kimyasal dayanım, düşük sıcaklıklarda bile iyi darbe dayanımına ve iyi ısıl dirence sahiptir. TÜBİTAK 1001-116M257 numaralı proje kapsamında hazırlanan bu tezde; PC/PBT malzemenin mekanik, kimyasal ve termal özelliklerine doğal ve hızlandırılmış yaşlandırmanın etkileri incelenmiştir. Projede kullanılan malzemelere ait olan deney numunelerinin üretimi YIZUMI UN90A2 marka plastik enjeksiyon makinesiyle yapılmıştır. Üretimi yapılan numunelerin bir kısmı doğal yaşlandırma için, doğal ortamda bulunan raflara, bir kısmı ise hızlandırılmış yaşlandırma prosesi için hızlandırılmış yaşlandırma cihazına dizilmiştir. Doğal yaşlandırma işlemi, 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay 'lık maruz kalma süreleri boyunca doğal şartlar altında bırakılarak yapılmıştır. Hızlandırılmış yaşlandırma işlemi, QV-LAB Accelerated Weathering Tester cihazıyla 4 saat 50°C' de UV ışınlarına ardından, 4 saat 50°C' de yoğuşmaya maruz bırakılarak 48 saat, 144 saat ve 336 saat maruz kalma süreleri boyunca ASTM G154 standartına uygun olarak yapılmıştır. Belirtilen periyotlarda ve ilk üretimden hemen sonra; çekme, darbe, eğme, ağırlık ve eriyik akış testleri yapılıp, zamanla değişimleri gözlemlenmiştir. Bu mekanik testlere ek olarak; taramalı elektron mikroskobu analizi(SEM), kızılötesi spektroskopisi(FTIR) analizi, termal gravimetrik analizi (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetri(DSC) analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PC/PBT, which is a mixture of polycarbonate (PC) and polybutylene terephthalate (PBT), is widely used especially in the automotive industry and has good chemical resistance, good impact resistance and good thermal resistance even at low temperatures. In this thesis prepared within the support of TUBITAK project numbered 1001-116M257; the effects of natural and accelerated aging on the mechanical, chemical and thermal properties of PC / PBT material were investigated. The test samples was produced with YIZUMI UN90A2 plastic injection machine. Some of the test samples were placed on shelves in the natural environment for natural aging and the others were placed on accelerated aging device for accelerated aging process. Natural aging was done under natural conditions during the exposure periods of 3 months, 6 months, 9 months and 12 months. Accelerated aging was carried out with the QV-LAB Accelerated Weathering Tester device for 4 hours at 50°C with UV radiation followed by condensation at 4 hours at 50°C for 48 hours, 144 hours and 336 hours exposure time according to ASTM G154. At specified periods and immediately after the first production; tensile, impact, bending, weight and melt flow tests were performed and changes over time were observed. In addition to these mechanical tests; scanning electron microscopy (SEM), infrared spectroscopy (FTIR) analysis, thermal gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) analysis were also performed.