Extended scattering delay networks incorporating arbitrarily shaped rooms and edge diffraction
Saçılımlı gecikmeli ağlara isteğe göre odalar ve köşe kırınım modelı eklenerek genişletilmesi
- Tez No: 441754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgisayar oyunlarında tutulurluğu sağlamak için sıklıkla oda akustiği modelleri kullanılır. Yüksek hesaplama maliyetlerinin tam ölçekli oda benzetimlerine izin vermemesinden dolayı, yapay yankışım modellerine başvurulur. Saçılımlı Gecikmeli Ağ, etkileşimli hızlarda çalışabilen bir yapay yankışım modelidir. Bu model, birinci dereceden yansımaları geometrik akustik kurallarına bağlı olarak hesaplarken, yüksek derece yansımalar için ise tatminkar bir benzerlik sunar. Özgün model sadece ayakkabı kutusu geometrisine sahip odalar için geçerlidir. Bu çalışmanın amacı, yankışım modelinin genişletilerek isteğe bağlı oda geometrilerinde çalışabilmesini sağlamaktır. Bunun yanında, sanal ortam algısının birinci derece kırınımın da yaklaşık olarak modellenerek artırılması hedeflenmiştir. Genişletilmiş algoritma ışın saçma yöntemi ile görünürlük denetlemeleri yaparak, güç transferi olan yüzeyleri belirler. Oda akustik cevabının kırınım kısmı ise en uygun fonksiyona yaklaştırılır. Ters üstel fonksiyonunun eksilme parametresi üçlü bölerek arama yöntemi ile bulunur. Sonuç olarak özgün algoritmanın kapsamı, asgari hesap yükü harcanarak genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to achieve immersion in computer games, room acoustics models are often employed. Due to highly computational cost involved in full-scale room simulation, artificial reverberators are commonly used. Scattering Delay Network is such a reverberator that can run at interactive rates. The reverberator relies on geometrical acoustics to render first-order reflections correctly while it offers a convincing approximation in higher order reflections. The original model was exclusively proposed for shoebox type of room settings. The aim of this study is to extend the reverberator by allowing it to work in arbitrarily shaped rooms. Besides, enhanced perception of the virtual environment is proposed by approximating first-order edge diffraction model. The extended algorithm uses visibility checks by ray casting in order to determine which surfaces have an energy transaction. Edge diffraction component of the room impulse response is then approximated by using a best-fit approach. Decay parameter for the inverse exponential function is obtained by using ternary search. Scope of the original algorithm is extended at the expense of minimal computational complexity.