Theory of action phases in video games: effects of deliberative and implemental mindset differences in video game design
Bilgisayar oyunlarında aksiyon fazları teorisi: oyun tasarımında 'karar vermiş, uygulamayı planlayan' ve 'karar vermemiş, halen düşünen' zihniyetler arasındaki farklar
  1. Tez No: 441764
  2. Yazar: MEHMET KÖSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilgisayar oyunlarının gelişmesinde büyük katkısı olan teknolojnin gelişmesiyle beraber, oyunların etkileri ve oynama motivasyonları akademi tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Bu tezde,“Mindset Theory of Action Phases”bilgisayar oyunları alanina aktarılmış ve bu teoride bahsedilen zihniyetlerin oyuncuların oyun performansı üzerinde, eğlence, pozitif deneyim seviyeleri üzerinde ve kendi performanslarını değerlendirmeleri üzerinde etkileri olup olmadığı araştırılmıştır. Bu teoriye göre insanlar kararsız bir şekilde belirli bir problemleri üzerinde düşünme aşamasında olmasına (karar vermemiş, hala düşünen) veya kararını vermis ve onu uygulama noktasında olmasına (karar vermis, uygulamayı planlayan) göre belirli bazı bilişsel yönelimlerde olmaktadır. Bu deneysel çalışmada, bahsi geçen zihniyetler kalem-kağıt yollarıyla başlatılmış ve bunun ardından katılımcılar ticari amaçlı olmayan ve hızlı mekanikleri olan bir oyun oynamışlardır. Sonuçlarda iki zihniyet arasında oyun performansı açısından önemli farklar gözlenmiştir. Kararını vermis, uygulama aşamasında olan zihiniyetteki grup, karar vermemiş ve hala düşünen gruba göre daha iyi performans göstermiştir. Karar vermemiş, hala düşünen grup performansları konusunda daha gerçekçi tahminlerde bulunurken, karar vermis, yapmayı planlayan grup daha optimistik tahminlerde bulunmuşlardır. Bu sonuçlar, yaratıcı şekillerde oyun içi manipulasyonlar bulacak olan ve bunları oyun mekaniklerine doğal olarak yedirebilen oyun tasarımcıları için önemli ve faydalı olacaktır ve bu oyun tasarımcıları zihniyet gücünden yararlanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of the technologies that enable and drive video gaming domain, the effects of and motivation for gaming has gained much attention from the research point of view. In this thesis,“Mindset Theory of Action Phases”is transferred to the video gaming domain and was tested to observe if mindsets are affecting player's performances, enjoyment or their predictions about their performances. According to the theory, people tend to be in a certain cognitive orientation that also affects them behaviorally depending on whether they are deliberating on a personal problem where they are indecisive (deliberative mindset) or they have passed the deliberation stage, made up their minds and are planning a roadmap (implemental mindset). In an experimental study, the mindsets are induced by pen-and-paper methods and then participants played a non-commercial twitch style video game. Results showed that there is a statistically significant difference between the deliberative and implemental mindset groups in terms of their performance and prediction of their scores. Implemental mindset group scored significantly better than the deliberative mindset group. Deliberative mindset group was more realistic and implemental mindset group was more optimistic on their predictions. No difference was found in terms of perceived competence, flow, intrinsic motivation or engagement between the mindsets. The results might be significantly beneficial for game designers since they will be able to harness the power of mindsets if they can find creative ways for in-game mindset manipulations that can be tied to the game mechanics naturally.