Sivas il ve ilçe merkezlerinde içme sularının bakteriyolojik analizi
Bacteriologic analysis of drinking waters in province and town centers of Sivas
- Tez No: 44182
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
7-OZET Sivas il ve ilçe merkezlerinde, şebeke ve kaynak sularının mikrobiyal kalitesini saptamak amacıyla; 1563 su numunesi bakteriyolojik olarak incelenmiştir. Çoklu tüp yöntemi ile yapılan çalışmada, numunelerin 432'sinde total koliform bakteri (% 27.6), 198'inde fekal koliform bakteri (% 12.6) tesbit edilmiştir. Gıda Maddeleri Tüzüğüne göre;il merkezinde 217 kaynak suyu numunesinden 149'u içilebilir (% 68.6) özellikte; İlçe merkezlerinde ise 334 kaynak suyu numunesinden 202'si içilebilir (% 60.4) özelliktedir. Yine il merkezinde 703 şebeke suyu numunesinden 584' ü içilebilir (% 83.0) özellikte; İlçe merkezlerinde ise 309 şebeke suyu numunesinden 196'sı içilebilir (% 63.4) özelliktedir. En fazla izole edilen bakteri E.coli (% 59.0) ve en az izole edilen bakteri ise Citrobacter sp (% 1.8) dir. Bulgularımıza göre, şebeke ve kaynak sularının fekal koliform bakteriler yönünden İl merkezine göre İlçe merkezlerinde daha kirli olduğu görüldü. 42
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY BACTERIOLOGIC ANALİZE OF DRINKING WATERS IN PROVINCE AND TOWN CENTERS OF SIVAS In this study 1563 water samples were examined bacteriologically to determine microbial quality of network and spring water in provincial and town centers of Sivas. The multiple tube method was used in the study. Total coliform bacteria were found in 432 samples (&27.6) and in 198 of these samples (X12.6) fecal coliform bacteria were determined. % 31.3 total and % 9.6 fecal coliform bacteria in 217 spring water samples in the provincial center were determined. % 39.5 total and % 25.1 fecal coliform bacteria in 334 spring water samples in town centers were determined. % 16.9 total and % 6.4 fecal coliform bacteria in 703 network water samples of the provincial center and also % 36.5 total and % 15.5 fecal coliform bacteria in 309 network water samples of the town centers were determined. In the study E.coli was the mostly isolated bacterium (8 59.0) and Citrobacter was the least one among all isolated bacteria Ç% 1.8) Network waters and spring waters were more polluted in town centers than provincial center. 43