Klinik örneklerden anaerobik bakteri izolasyonu ve antibiyotik duyarlılıkları
Isolation and identification of anaerobic bacteria from specimens and their antibiotic susceptibility
  1. Tez No: 44181
  2. Yazar: AHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI-ÖZET r Bu çalışmada, anaerobik jar ve anaerobik poş yöntemleri kullanılarak 15 değişik infeksiyon bölgesinden alınan 88 patolojik materyal ve BacT/Alert sistemiyle sepsis şüpheli 890 kan örneğinden kültür pozitif 232'si, anaerobik bakteriyel infeksiyon etkenleri yönünden araştırılmıştır. Çalışma sonucunda; 42'si patolojik materyalden 5'i de hemokültürden olmak üzere toplam 47 anaerobik bakteri izole edilmiştir. İzole edilen bakteriler, API ve konvansiyonel metodlarla identifiye edilmiştir. İzolatlar içinde en fazla izole ve identifiye edilen tür, %23.4 (1 1/47) oranla Bacteroides fragilis olmuştur. İzole ve identifiye edilen anaerobik bakterilerin 15 antibakteriyel ajana karşı duyarlılık paternleri, API yöntemi ile belirlenmiştir. Tüm izolatlar imipenem'e karşı duyarlı (47/47) bulunmuş, bunu; %95.7 (45/47) duyarlılık oranı ile amoksisilin+klavulanik asit, kloramfenikol ve sefoksitin izlemiştir. Diğer taraftan en yüksek direnç %42.5 ile penisilin G ve moksolaktam'a karşı saptanmıştır 55
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY # In this study, 88 pathological specimens from 15 various infection sites and 232 culture-positive hemoculture specimens by BacT/Alert system from 890 hemoculture specimens belonging to septicemia suspected patients, were investigated for agents of anaerobic bacterial infections using anaerobic jar and pouche methods. As a result, totaly 47 anaerobic bacteria were isolated, of them from pathilogical specimens and 5 from hemoculture specimens. The isolated anaerobic bacteria were identified using API system and conventional methods. Bacteroides fragilis was the most isolated species by 23.4 (11/47) among these. Antibiotic susceptibilities of these isolated and identified anaerobic bacteria to fifteen various antibiotics were determined using an automatised system (API). All isolates were found to be susceptible to imipenem (47/47) and 95.7 %of all isolates to amoxicillin clavulanic acid, chloramphenicol and cefoxitine On the other hand, it was found that the highest resistance was to penicilline G and moxalactama by 42.5 56