Diş polikliniklerinde ayakta tedavi randevu çizelgelemesi: bir uygulama
Appointment scheduling for a dental outpatient center: An application
- Tez No: 441820
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmada, tedavi göremeden ayrılan müşterilerin etkisini düşürebilmek ve SEY-MET diş polikliniğinde müşteri randevularının çizelgesinin oluşturulması amacıyla bir en iyileme akışı gösterilmiştir. Uzun dönem planlaması açısından SEY-MET diş polikliniğinin etkin bir performansla çalışabilmesi amacıyla, yeni bir randevu sistemi oluşturulmuştur. Bu bağlamda, iyileştirici model, ayakta tedavi merkezinde alınacak müşteri çizelgeleme kararlarını etkileyecek faktörleri dikkate almaktadır. En uygun randevu sisteminin belirlenmesi için bir benzetim modeli geliştirilmiş, Herbir servis odasının mümkün haftalık randevularının belirlenmesi amacıyla Amaç programlama metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, an optimization scheme is proposed in order to schedule the patient appointment at SEY-MET Dental Polyclinic and to reduce the effect of the no-show patient rate. In order to provide an efficient performance for the SEY-MET Polyclinic in the long term, a new appointment system is established. In this context, the improvement model considers factors which found to influence patient scheduling decisions in outpatient clinics. A simulation model is developed to determine the optimum appointment system, and Finally Goal programming (GP) method are constructed to determine the available weekly appointment for each service room.