Argon DC taşınımsız ark plazma torçunun üç boyutlu simülasyonu
3D numerical simulation of argon DC non-transfered arc plasma torch
  1. Tez No: 441821
  2. Yazar: WALEED KHALED WALEED SUNJUQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABUZER KADİR ÖZSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada taranan literatür sonucunda özgün argon DC taşınımsız plazma torcu geometrisi oluşturulmuştur. Amaca uygun plazma torçu için şekilsel olarak, basit ve parametrelerin sıkça değişimine uygun olması, analizlerde düzenli hücre yapısı kullanılabilmesi için, üretiminin kolay olması gibi etkenler göz önünde bulundurulmuştur. Torç üç boyutlu modellenmiştir. Akış türü türbülanslı ve sıkıştırılabilirdir. Zamandan bağımsız olarak çözümlemeler yapılmıştır. Daha sonra oluşturulan bu geometri içerisindeki elektromanyetik alan ve gaz akışı arasındaki etkileşimi çözebilmek için ANSYS Fluent ve MHD modülü birlikte kullanılmış, akım ve gaz hacimsel debisi değiştirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Alınan sonuçlar literatürde daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırması yapılmış ve uyum içinde olduğu görülmüştür. Değişen parametrelerle sıcaklık, hız, ortalama çıkış sıcaklığı, ortalama çıkış hızı ve ark oluşumu noktası, ark boyunun nasıl değiştiği üzerine çalışılmıştır. Sıcaklık, hız, ark boyu, ark kökü oluşum noktası ve ortalama sıcaklık ve hız dağılımları verilmiştir. Artan akım ve hacimsel debiyle nozul çıkışındaki sıcaklığın arttığı görülmüştür. Artan akımla ark bağlantı noktasının nozul girişine doğru kaydığı ve artan hacimsel debiyle ark bağlantısının nozul çıkışına doğru kaydığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a typical non-transferred argon DC plasma torch geometry has been developed. The plasma torch to be designed for the aim, to be simple and suitable for frequent changes of parameters used in regular cell structure analysis and factors such as the ease of production were taken into consideration. The study was carried out in 3-D and turbulent flow, steady state analyzes were performed. Then, the ANSYS Fluent software and MHD module were used together in order to solve the interaction between electromagnetic fields and gas flow rates in this geometry, the results of the torch had been obtained by changing the parameters of the developed geometry like the electric current and the gas flow rates. The obtained results are presented and compared with the studies conducted previously in the literature and it was found to be in compliance with them. The changing of the plasma varying properties like temperature, velocity, the average outlet temperature and velocity, the arc attachment point and the arc length were studied. The temperature, velocity, arc length, arc root formation and the average temperature and velocity distributions are presented. It has been noticed that the plasma temperature at the nozzle exit increases by increasing the gas flow rate or the given electrical current. And by increasing the electrical current the arc attachment point slides toward the torch inlet, while it slides away from it by increasing the inlet gas flow rate.