Rotoru nüveli, eksenel ve radyal akili, kalıcı mıknatıslı yeni bir jeneratör tasarımı
The design of a new permanent magnet axial and radial flux generator with rotor back-irons
  1. Tez No: 441822
  2. Yazar: UMUT DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yerli ve yenilikçi jeneratör tasarım ve uygulaması, hangi birincil enerji kaynağı kullanılırsa kullanılsın enerji çevrim alanında kritik öneme sahiptir. Çünkü jeneratörler gerek fosil yakıtlardan, gerekse de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen mekanik etkiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir sistemdir. Jeneratör teknolojilerinde harici uyartım olarak çeşitli akım kaynakları ve kalıcı mıknatıslar kullanılabilmekte ve kalıcı mıknatıslı jeneratörler radyal, eksenel ve transvers akılı modellenebilmektedir. Kalıcı mıknatıslı jeneratörler yüksek güç yoğunluğu ve manyetik topolojilerinin çeşitlendirilebilir olması sebebiyle, yenilenebilir kaynaklarda, yerel üretimde, akıllı şebeke uygulamalarında uygulama alanı bulabilmektedir. Bu çalışmada eksenel ve radyal akılı, rotoru üzerinde ard nüve bulunan, 3 fazlı, çok kutuplu jeneratör tasarımı üzerinde elektromanyetik modelleme yapılmıştır. Bu modelleme ilk olarak manyetostatik akılar, akı yoğunlukları ve hava aralığı akısı benzetimlerini içermekte ve sonra bu sonuçlar manyetodinamik analizlerle 200-1000 d/d aralığında gerilim, akım, güç ve elektriksel verim çalışmalarıyla genelleştirilmektedir. Sonuçlara göre tasarlanmış jeneratör 1000 d/d anma hızında 3,4 kW güç, 240 V gerilim ve 4,8 A faz akımı üretebilmekte ve % 96'nın üzerinde verime sahiptir.
Özet (Çeviri)
The native design and implementation of innovative generators are of vital importance in energy conversion no matter which independent primary energy source is used. It is because generators are systems which can convert mechanical effects to electricity by varying both fossil fuels and renewable energy sources. In generator technology, both external and various current sources and permanent magnets (PM) can be used and those can be modelled as radial, axial and transverse. Due to high power density and diversities in magnetic topology, they find place in renewable energy sources in both local and smart grid applications. In this study, a new generator design has been implemented by electromagnetic modelling. The machine has both radial and axial flux directions and has a back iron on its rotor discs. It is a 3-phase and multipole machine. The model initially includes the magnetostatic fluxes, flux densities and air gap flux simulations, and then the results are generalized in the magnetodynamic analyses by applying voltage, current, power and electrical efficiency studies in the frame of 200-1000 rpm. According to the results, the designed generator can generate 3,4 kW power, 240 V amplitude and 4,8 A phase current and can have above 96 % efficiency at rated speed 1000 rpm.