Optimum parameters of asymmetrically slotted structures
  1. Tez No: 2700
  2. Yazar: AHMET DİRİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Manyetik yapısının ve sürücü devresinin ba sitliğinden kaynaklanan üstünlüklerinden dolayı, Anah tarlı Relüktans Motorlu (ARM) tahrik sistemleri diğer tahrik sistemleri için yeni bir seçenek olarak görül mektedir,. Bununla beraber, diğer sistemlerle tam bir rekabet için ARM'lerin optimum tasarımı önem kazanmak tadır. Klasik motorların aksine karmaşık doğası ve ağır saturasyon, bu motorların performans fonksiyon larının analitik olarak ifade edilmesini imkansız kıl maktadır. Bu durumda, optimum tasarım parametrelerinin elde edilmesi daha da güçleşmektedir). Halihazırdaki tasarım yöntemleri genellikle deneysel bilgilere veyanümerik hesaplara dayanmaktadır y Tasarım parametrele rinin hasas olarak elde edilmesi için alan çözümleri nin kullanılması gerekir f. Ancak bu ise çok zaman alıcı hesaplamaları gerektirdiğinden, pratik bir yaklaşım değildir f. Bu tezde stator ve rotor kutup genişlikleri birbirine eşit olmayan ARM'lerin optimum hava-aralığı parametreleri bilgisayar yardımıyla- hesaplanmıştır f. Bunun için daha önce eşit kutuplu ARM'lerin ortalama karalı çalışma momentinin hesaplanması için geliştiri len bir metod, bu defa eşit olmayan kutuplu ARM'lere Uyarlanmıştır f. Bu çalışmada, daha önce eşit kutuplu yapılar için hesaplanmış alan permeans verileri kul lanılmıştır f. Tez çalışmasının sonunda değişik manye tik yükleme ve mmf limitleri için optimum ARM tasarı mının genel bir çerçevesi çizilmiştir (. Bu tezde söz konusu amaç için geliştirilmiş bir optimizasyon me todu da tanımlanmıştır f.
Özet (Çeviri)
Due to advantages that orginate from its simple magnetic structure and driver configuration, switching reluctance mator (SRM) drives are regarded as a new alter native for other drive types. However in order to be com petitive with known motor types, optimum design of SRM is of utmost importance. Contrary to classical machines, the complex nature of the geometry and high saturation of this motor makes impossible to analytically compute the performance functions. Due to this factor for achieving optimum de sign parameter values is more difficult in this case. Current design techniques generally depend on experi- Xlimentally obtained information or numerically computed data f. For obtaining accurate values of parameters, field solutions should be usedj. However, this is not practical since it is very time consuming process f. In this thesis, optimum values of air-gap pa rameters of asymmetrically slotted structures are found by using computer programmes f. To do this, a straight forward method recently developed for computation of steady-state average torque of symmetrically slotted SRM's is applied to asymmetrically slotted SRM's (. Input data for this work is normalized Permeance vs flux density curves of symmetrically-, slotted structures f At the end of this work accurate values of optimum design of SRM's are found under different mmf and magnetic loa ding limits f. The thesis also describes the optimization technique developed for the purpose above