Fiber optik kabloda meydana gelen saçılmaların analizi ve anlamlandırılması
The analysis and interpretation of the scattering in the fiber optic cable
- Tez No: 441827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fiber optik kablo içindeki doğrusal olmayan saçılma etkileri, bir fotonun daha düşük enerjili fotona elastik olmayan saçılmasından kaynaklanmaktadır. Fiber optik kabloda iki türlü saçılma vardır. Bunlar doğrusal ve doğrusal olmayan saçılmalardır. Doğrusal saçılmalar Rayleigh ve Mie saçılmaları olmak üzere iki kısıma ayrılırken, doğrusal olmayan saçılmalarda Raman ve Brillouin saçılması olmak üzere ikiye ayrılır. Doğrusal olmayan saçılmaların ikisi de silikanın titreşimli uyarım modlarıyla ilgilidir. Bu olay, uyarılmış Raman saçılması (URS) ve uyarılmış Brillouin saçılması (UBS) olarak bilinir. Bu tez çalışmasında doğrusal ve doğrusal olmayan saçılmalar inceledikten sonra, Raman saçılmasının etkileri Optisys 12.0 yazılımı kullanılarak simüle edilmiştir. Bu amaçla Raman Saçılmasının tek yönlü yükseltilmesi düzeneği ve ayrı sinyal kanalları için Raman saçılmasının analizi düzenekleri kurularak etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nonlinear scattering effects in optical fibers are due to the inelastic scattering of a photon to a lower energy photon. There are two kinds of scattering in optical fiber. These are linear and nonlinear scattering. Linear scattering leaving two parts including Rayleigh and Mie scattering. Nonlinear scattering is divided into Raman and Brillouin scattering. Two of the nonlinear scattering is related to silica vibrating alert mode. This event is known as stimulated Raman scattering (SRS) and stimulated Brillouin scattering (SBS). This thesis is the study of linear and non-linear scattering and after being examined Raman scattering effects were simulated using the 12.0 software Optisys. For this purpose, effects were investigated unidirectional raising device of Raman Scattering and analysis of the Raman scattering mechanisms establishing for separate signal channels.