Laboratory testing of effects caused by landslides triggered by earthquakes through utilizing fiber optic methods
Depremlerin tetiklediği heyelanların yaratmış olduğu etkilerin fiber optik yöntemlerle laboratuvarda test edilmesi
- Tez No: 798249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Heyelanlar dünyada ve Türkiye'de en yıkıcı doğal afetlerden biri olup büyük can kayıplarına ve ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Günümüzde heyelanlar ve kütle hareketleri gibi kayma tehlikesi olan kütlelerin izlenmesinde kullanılan inklinometreler, tiltmetreler, ekstensometreler, yersel yüzeysel dijital ölçüm sistemleri (örneğin, radar, lazerli tarayıcı, elektro optik, total istasyon, vb.) gibi çok farklı uygulamalar mevcuttur. Ancak, kendine has avantaj ve dezavantajları olan bu yöntemlerin eş zamanlı izleme sistemlerine uygulanabilirliğinden ziyade, meydana gelen deformasyonları belirlemek ve izlemek için kullanılmakta olduklarından, zamansal çözünürlükleri tekrarlanma periyotlarına bağlıdır. Fiber optik sistemler ise kolay ve yüksek hızlı veri aktarımı sağlamaları, küçük çaplı ve hafif olmaları, birim deformasyon ve sıcaklık değişimlerine duyarlılıkları, geniş bant aralığı ile çalışabilmeleri, çevresel ve elektromanyetik etkilere karşı dirençli olmaları, düşük maliyetleri ve eş zamanlı izleme gerçekleştirebilmeleri sebebiyle diğer yöntemlere üstünlük gösterebilmektedir. Bu teknik özellikleri aynı zamanda erken uyarı sistemleri için de önemli bir ihtiyaçtır. Bu tez çalışmasının amacı, litolojik birim ve yenilme tiplerinden bağımsız olarak herhangi bir tetikleme mekanizması sonucunda oluşan kayma yüzeyindeki hareketi fiber optik kabloda oluşan deformasyon ile eş zamanlı izleme yoluyla takip ederek heyelan sahasında güvenilir bir izleme sistemi geliştirmek için laboratuvar ortamında bir heyelan simülatörü kurulmasıdır. Bu amaçla, laboratuvarda kurulan sarsma tablası vasıtasıyla üretilen dinamik tetikleme mekanizmasına bağlı olarak heyelanın kayma yüzeyinde yaratmış olduğu deformasyon hareketi incelenmiştir. Bu sayede fiber optik kabloların hassasiyeti laboratuvar ölçeğinde kurulan heyelan simülatörü yardımıyla farklı bakış açılarından test edilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda, gerçek zamanlı bir heyelan sahasında kullanılmak üzere uygun fiber optik kablo seçimi ile ilişkili hassasiyet analizleri yapılmıştır. Bu ölçümler laboratuvar ortamında potansiyometre yardımıyla deformasyon ölçümleriyle ilişkilendirilmiş ve sistemin güvenirliği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Landslides are one of the most destructive natural disasters in the world and Turkey, causing significant loss of life and economic problems. There are many different applications available today for monitoring landslide and mass movement hazards, such as inclinometers, tiltmeters, extensometers, and ground-based surface digital measurement systems (such as radar, laser scanners, electro-optic, total station, etc.). However, these methods have their advantages and disadvantages and are mainly used to determine and monitor the deformations that occur, rather than being applied to simultaneous monitoring systems, because their temporal resolution depends on the repetition periods. Fiber optic systems are superior to other methods due to their easy and high-speed data transfer, small size and lightweight, sensitivity to unit deformation and temperature changes, ability to work with a wide bandwidth, resistance to environmental and electromagnetic effects, low cost, and ability to perform simultaneous monitoring. These technical features are also important for early warning systems. This thesis aims to develop a reliable monitoring system for landslides by simultaneously monitoring the movement on the sliding surface caused by any triggering mechanism through the deformations in the fiber optic cable, independently of the lithological unit and failure types, by setting up a landslide simulator in a laboratory environment. To this end, the deformations caused by the dynamic triggering mechanisms produced by the shaking table set up in the laboratory were studied to enable testing of the sensitivity of the fiber optic cables from different perspectives. As a result of these studies, sensitivity analyses considering the selection of the appropriate fiber optic cables for being used in a real-time landslide site were performed. These measurements were validated with those deformation measurements obtained by using a potentiometer in the laboratory environment for evaluating the reliability of the system.