Değişim noktasının belirlenmesine parametrik olmayan bayesgil yaklaşım
Nonparametric bayesian approach to change point detection
  1. Tez No: 441847
  2. Yazar: ISSAH NAZIF SULEIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, Chib (1998) tarafından önerilen önsel Dirichlet prosesini kullanarak sonsal dağılımdan geçiş olasılıklarını üreten Markov yaklaşımının aksine, kontrol süreçlerinde değişim noktasını belirlemeye yönelik olarak yeni bir parametrik olmayan Bayesgil yaklaşım önerilmektedir. Karma modelde Bayesgil parametrik olmayan yaklaşım sonlu karışımdaki bileşenlerin sayısının belirlenmesi için otomatik bir araç olarak hizmet etmemesine rağmen, bu tezde açıklandığı gibi, Bayesgil parametrik olmayan karışım yanlış model önerir. Bu tezdeki önerilen yaklaşım da ise, değişim noktasını belirlemek için Dirichlet süreci önselini kullanarak parametrik olmayan Bayesgil tekniğin algoritması adım-adım açıklanmaktadır. Bu yaklaşım, yakın zamanda çalışacağımız çok değişkenli değişim noktasının belirlenmesi problemine genişletilecektir.
Özet (Çeviri)
This research proposes a new Nonparametric Bayesian Change point detection approach which in contrast to the Markov approach of Chib (1998) uses the Dirichlet process prior to allow an integrative transition of probability from the posterior distribution. Although the Bayesian nonparametric technique on the mixture does not serve as an automated tool for the selection of the number of components in the finite mixture, the Bayesian nonparametric mixture shows a misspecification model properly which has been explained further in the methodology. This research shows the principal step-by-step algorithm using nonparametric Bayesian technique with the Dirichlet process prior defined on the distribution for the detection of change point. This approach can be further extended in the multivariate change point detection which will be studied in the near future.