Azo grubu içeren heteroaromatik schıff bazlarının ve Cu(II) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, antikanser aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, structural characterization and investigation of anticancer activities of heteroatomatic schiff bases containing azo group and their Cu(II) complexes
- Tez No: 441855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA BALABAN GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, azo grubu içeren diaminlerin 5-bromosalisilaldehit ve 5-Nitro-2-furaldehit ile tepkimesiyle heteroaromatik Schiff bazları; 3-Amino-5-(5-bromosalisilaldimin)-4-(3- nitro-fenilazo)-1H-pirazol (NB), 3-Amino-5-(5-bromosalisilaldimin)-4-(3-bromo- fenilazo)-1H-pirazol (BB), 3-Amino-5-(5-nitro-2-furaldimin)-4-(3-nitro-fenilazo)-1H- pirazol (NN), 3-Amino-5-(5-nitro-2-furaldimin)-4-(3-bromo-fenilazo)-1H-pirazol (BN) ve bunların Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Schiff bazlarının yapısı elementel analiz, 1H- NMR, 13C-NMR, 13C-APT NMR, IR ve UV-vis ile karakterize edilmiştir. Cu(II) komplekslerinin yapısı ise spektroskopik yöntemlerin (LC/MS, IR ve UV-vis) yanı sıra termal çalışmalar (TGA/DTA eğrisi), molar iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile aydınlatılmıştır. Cu(II) komplekslerinin MCF-7 (insan meme kanseri), LS174T (insan kolon kanseri) ve LNCAP (insan prostat kanseri) hücreleri üzerine antikanser aktiviteleri MTT test yöntemi ile in vitro olarak belirlenmiştir. NBCu kompleksi 10 M dozda MCF-7 ve LS174T kanser hücrelerine karşı anlamlı hücre azalmaları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heteroaromatic Schiff bases; 3-Amino-5-(5-bromosalicylaldimine)-4-(3- nitro-phenylazo)-1H-pyrazole (NB), 3-Amino-5-(5-nitro-2-furaldimine)-4-(3-nitro- phenylazo)-1H-pyrazole (BB), 3-Amino-5-(5-bromosalicylaldimine)-4-(3-bromo- phenylazo)-1H-pyrazole (NN), 3-Amino-5-(5-nitro-2-furaldimine)-4-(3-bromo- phenylazo)-1H-pyrazole (BN) and their Cu(II) complexes were synthesized by the reaction of diamines containing azo group with 5-Bromosalicylaldehyde and 5-Nitro-2-furaldehyde. The structures of Schiff bases were characterized by using elemental analysis, 1H-NMR, 13C-NMR, 13C-APT NMR, IR and UV-vis. Cu(II) complexes were characterized by spectroscopic methods (LC/MS, IR and UV-vis) as well as thermal studies (TGA/DTA), molar conductivities and magnetic susceptibility measurements. The anticancer activities of Cu(II) complexes were determined on MCF-7 (human adenocarinoma), LS174T (human colon carcinoma) and LNCAP (human prostate adenocarinoma) cells by using MTT assay method in vitro. NBCu complex at 10 M dose shows significant reduction in cell viability against MCF-7 and LS174T cancer cells.