Sürekli mıknatıslı senkron motorlarda artımlı açı kodlayıcı kullanılarak alan vektor kontrolu yapılabilmesi için yeni bir rotoru faz ekseni ile hizalama yöntemi
A novel initial rotor position alignment method for permanent magnet synchronous motor using incremental encoder
- Tez No: 441878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Sürekli Mıknatıslı Senkron Motorlarda (SMSM) rotorun faz ekseni ile hizalanması için yeni bir denetleme yöntemi önerilmektedir. Rotor, faz ekseni ile hizalandıktan sonra artımlı açı kodlayıcı kullanılarak Alan Vektör Kontrol (AVK) algoritmasında kullanılmak üzere rotorun kesin açısı bilinebilmektedir. AVK denetlemelerde genellikle q ekseninde akım oluşturuluyor olmasına rağmen önerilen yöntemde d ekseninde akım oluşturulmaktadır. Akım döngüsünde kullanılan PI denetleyici ile rotor herhangi bir ani hareket yapmadan kontrollü bir şekilde faz ekseni ile hizalanmaktadır. Bu yöntemin kullanılması durumunda oluşabilecek istisnai durumlar için de tedbirler alınmıştır. Yapılan denemeler ile önerilen yöntemin minimum hatalar ile çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A new control method for the alignment of the rotor of Permanent Magnet Synchronous Motors (PMSM) with the phase axis of the stator is presented in this thesis. Precise value of the rotor position to be used in the Field Oriented Control can be determined by using an incremental encoder once the rotor is aligned with the phase axis. Typically a current is forced in q-axis in FOC technique. In this proposed method, a current is created in d-axis instead. Due to the use of a PI controller in the current control loop, rotor is aligned with the phase axis without any sudden motion. Preventive measures against exceptional situations that may occur during the application of this method are also proposed. Experimental results show that the performance of the proposed method is very satisfactory.