Labview ile servo motor kontrolü
The control of servo motor by the use of Labview
- Tez No: 441877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada LabVIEW programı kullanılarak servo motorun kontrolü gerçekleştirilmiştir. Servo motorda hem hız hemde konum kontrol edilmiştir. LabVIEW yazılımında hesaplanan konum ve hız bilgisi KEPServerEX'ın OPC (Ole for Process Control) araçları üzerinden PLC ( Programable Logic Controller) ye aktarılmıştır. İki ayrı servo motorun kontrolü gerçekleştirilerek bağımsız hareket yeteneği kazanılmıştır. PLC' ye ProfiBUS haberleşme ağı üzerinden bağlı servo sürücüler birbirlerinden bağımsız çalıştırılmıştır. Gerçek konum bilgileri aynı haberleşme protokolleri kullanılarak tekrar LabVIEW yazılımına aktarılmıştır. Yapılan bu çalışmada iki eksende bağımsız hareket eden servo motorların konum ve hız kontrolü gerçekleştirilmiştir. LabVIEW yazılımındaki OPC araçları kullanılarak KEPServerEX yazılımı aracılığıyla Siemens s7-300 CPU315-2 DP/PN PLC ile haberleşme gerçekleştirilmiştir. KEPServerEX yazılımı, PC ile PLC arasında haberleşme sağlayarak motor kontrol ve durum bilgileri aktarılmıştır. Benzer şekilde istenen ve gerçek konum bilgileri aynı protokolle aktarılmıştır. PLC, LabVIEW yazılımından gönderilen komutlara uygun olarak ProfiBUS protokolü kullanılarak AC Servo sürücüleri çalıştırmıştır. PLC' den gelen kontrol sinyallerine göre S110 CU305DP servo sürücülere bağlı servo motorların çalışması kontrol edilmiştir. AC servo sürücülerin fabrika ayarlarının değiştirilmesinde, haberleşme ve pozisyonlama komutlarının yüklenmesinde SCOUT yazılımı kullanılmıştır. Ayrıca sistemde dokunmatik panel kullanılarak çalışma durum bilgileri takip edilmiş ve benzer çalışma komutları ekrandan girilmesi sağlanmıştır. Tüm PLC ve dokunmatik panel yazılımı TIAPortalV13SP1 de gerçekleştirilmiştir. Hem PC hemde dokunmatik ekran(TP) dan iki eksen harekete ait konum ve hız kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the control of servo motor is applied by using LabVIEW programme. Both velocity and position are controlled for servo motor. Position and velocity data are calculated by LabVIEW and the results have been transferred to PLC ( Programable Logic Controller) on OPC (Ole for Process Control) tools of KEPServerEX. When the control of two servo motor are realized, independent movement capability is supplied. Servo drivers are connected to PLC thanks to ProfiBUS communication network which run independent of each other. Real position data were transferred to LabVIEW programme with same communication prothocols. In this study, velocity and position control of servo motors which moved independently in two axial are realized. Using OPC tools in LabVIEW programme, communication is supplied with Siemens S7-300 CPU315-2 DP/PN PLC through KEPServerEX software. While KEPServerEX software communicates between PC and PLC, motor control and position data are transferred. Similarly, desired and real position data are transferred with the same prothocol. PLC has run AC Servo drivers using ProfiBUS prothocol according to command sending LabVIEW programme. Sorvo motors connected to S110 CU305DP servo drivers are controlled through control signals which are taken from PLC. SCOUT programme is used for chancing factory setting of AC servo drivers, uploading communication and position command. In addition, touch panel used for following run status and entering similar run commands. All PLC and touch panel software are realized in TIAPortalV13SP1. Position and velocity control is supplied for two axial by using both PLC and touch panel.