Çerçeve kapak köşe birleştirmelerin performans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of performances for frame door corner joints
  1. Tez No: 441882
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, çerçeve kapak köşe birleştirmelerin performans özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan 18x50x2790 mm ölçülerinde MDF profil kullanılarak çerçeve köşe birleştirmeler hazırlanmıştır. Köşelerin birleştirilmesinde soketsiz, çift kırlangıç kuyruğu, tek kavelalı, çift kavelalı, çift H-tipi ve bisküvi kavelalı olmak üzere 6 farklı yöntem teknik uygulanmıştır. Birleştirmelerde tutkal olarak endüstride yaygın olarak kullanılan tek kompanentli hızlı kürleşen poliüretan esaslı tutkal ve çift kompanentli MDF kit tutkalı olmak üzere iki farklı tutkal kullanılmıştır. Hazırlanan deney örneklerine diyagonal çekme ve diyagonal basınç deneyleri uygulanmıştır. Deney sonuçlarına göre her bir örneğin diyagonal çekme ve diyagonal basınç moment taşıma kapasitesi değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca kullanılan profillerin yoğunluk ve rutubet miktarı değerleri belirlenmiştir. Deney örnekleri Autodesk Inventor programında modellenerek Autodesk Simulation Mechanical programında yapısal statik analizleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda; en yüksek diyagonal çekme moment taşıma kapasitesi poliüretan tutkalı çift kavelalı birleştirmelerde (66.0 Nm), en düşük ise MDF kit tutkalı H-tipi birleştirmelerde (24.5 Nm), en yüksek diyagonal basınç moment taşıma kapasitesi poliüretan tutkalı çift kavelalı birleştirmelerde (67.9 Nm), en düşük ise MDF kit tutkallı H-tipi birleştirmelerde (37.3 Nm), olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the performance characteristics of corner joints of frame doors. In this respect, frame corner joints were prepared from MDF profiles, sized for 18x50x2790 mm, which are widely used in the furniture industry. The corners were assembled for 6 different methods and techniques without socket joint, dovetail, single grooved, double grooved, double H-type, and biscuit grooved joints. Two different types of glues, which are one component, fast curing polyurethane (PU) based glue and two components MDF kit, were used for the experiments. Diagonal tensile and diagonal compressions were applied to the samples prepared. Based on the results of the experiments, diagonal tensile and diagonal compression moment bearing capacity values were calculated for each sample. Additionally, in the study, the density and humidity amounts of the profiles were determined. The samples were modeled using Autodesk Inventor program, and the structural statistics analyses were conducted with Autodesk Simulation Mechanical program. At the end of the experiments; the highest diagonal tensile moment bearing capacity was obtained in the polyurethane glued, double grooved joints (66.0 Nm), while the lowest values were found in MDF kit glued H-Type joints (24.5 Nm). Similarly, the highest diagonal compression moment bearing capacity was obtained in the polyurethane glued, double grooved joints (67.9 Nm), while the lowest the lowest values were found in MDF kit glued H-Type joints (37.3 Nm).