Çeşitli mobilya parçalarının kullanım süresi ve fiziko-mekanik özellikleri üzerine araştırmalar
Researches on the useful life and physicomechanical properties of various furniture parts
- Tez No: 943442
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ, DOÇ. DR. GONCA DÜZKALE SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı yakın geçmişte kullanılan mobilya türlerini inceleyerek hangi ahşap türünden üretildiğini, üretim şeklini ve kullanım alanına göre ne derece bir yorulmaya maruz kaldığını öğrenmektir. Bu amaçla 1970 ve 1990 yıllarında birleştirme elemanı olarak çivi ile birleştirme ve kendinden zıvanalı birleştirme ile imal edilen mobilyalar materyal olarak seçilmiştir. Bu amaçla, mobilyalarda 1970 yılında (55 yıllık) kızılçam çekmece, karaçam çerçeve, kavak sandalye, yonga levha dolap ve 1990 yılında (35 yıllık) kavak çekmece, kayın sandalye ve kayın çerçeve modülleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, bu mobilya modüllerinde fiziksel ve mekanik testlerden eğilme direnci ve elastikiyet modülü ve köşe birleşim noktalarından çekme testleri fiziksel testlerde ise su alma, kalınlığına şişme gibi testler için örnekler, bugünün şartlarında (2023 yılında) aynı ağaç türlerinden alınan örnekler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda fiziksel testlerde tam kuru ve hava kurusu yoğunluklarının geçmiş tarihli numunelerde % 20'lik azalma tespit edilmiştir.Su alma(SA), kalınlık şişme(KŞ), kalınlık daralma(KD) sonuçlarında da ahşap ve ahşap esaslı örneklerde de farklı oranlarda azalmalar tespit edilmiştir. Yapılan mekanik testlerde yonga levha dolapta eğilme direnci(ED) % 3, elastikiyet modülü(EM) % 34, köşe çekme (MÇ) % 66, yüzeye çekme direncinde(ÇD) % 16'lık azalma bulunmuştur. Çekmece örneklerinde kavak odunununda eğilme direnci(ED) % 3, elastikiyet modülü(EM) % 46, köşe çekme (MÇ) % 25, kızılçam odunununda eğilme direnci(ED) % 27, elastikiyet modülü(EM) % 55, köşe çekme (MÇ) % 29'luk azalma belirlenmiştir.çerçeve örneklerinde karaçam odununda eğilme direnci(ED) % 21, elastikiyet modülü(EM) % 26, köşe çekme (MÇ) % 35, kayın odunununda ise eğilme direnci(ED) % 33, elastikiyet modülü(EM) % 27, köşe çekme (MÇ) % 76'lık azalma belirlenmiştir. son örnekler sandalyelerde kavak odununda eğilme direnci(ED) %25, elastikiyet modülü(EM) % 14 Kayın odununda ise eğilme direnci(ED) %54, elastikiyet modülü(EM) % 62 oranında azalma tespit edilmiştir. Yukarıdaki verilerin sonucunda ahşap ve ahşap esaslı malzemelerden üretilen mobilya türüne göre dayanım ve dirençlerinin kullanım zamanı ve kullanım şekline bağlı olarak değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the types of furniture used in the recent past and find out which type of wood they are made of, the way they are produced, and the degree to which they are subjected to fatigue according to the area of use. For this purpose, furniture manufactured with nail joints and self-tenoning joints as joining elements in the 1970s and 1990s were chosen as materials. For this purpose, red pine drawer, larch frame, poplar chair, particleboard cabinet in 1970 (55 years old) and poplar drawer, hornbeam chair and hornbeam frame modules in 1990 (35 years old) were examined. Within the scope of the research, physical and mechanical tests on these furniture modules, such as bending resistance and elasticity modulus, tensile tests at corner joints, and physical tests such as water absorption and thickness swelling, were compared with samples taken from the same tree species under today's conditions (in 2023). In line with the data obtained, a 20% decrease in the full dry and air dry densities of past samples was detected in physical tests. Decreases at different rates were detected in water absorption (SA), thickness swelling (BG), thickness contraction (KD) results in wood and wood-based samples. In the mechanical tests performed, a decrease of 3% in bending strength (ED), 34% in elasticity modulus (EM), 66% in corner shrinkage (MD) and 16% in surface tensile strength (D) were found in the chipboard cabinet. In the drawer samples, a decrease of 3% in bending strength (ED), 46% in elasticity modulus (EM), 25% in corner shrinkage (MD) in poplar wood, 27% in bending strength (ED), 55% in elasticity modulus (EM) and 29% in corner shrinkage (MC) in red pine wood were determined. In the drawer samples, the bending strength (ED) of poplar wood decreased by 3%, the modulus of elasticity (EM) by 46%, the corner shrinkage (MD) by 25%, the bending strength (ED) of red pine wood by 27%, the modulus of elasticity (EM) by 55%, and the corner shrinkage (MÇ) by 29%. A decrease of 26% in bending strength (ED), 27% in elasticity modulus (EM) and 76% in corner shrinkage (MD) in hornbeam wood was determined. . In the latest examples of chairs, a decrease in bending strength (ED) of poplar wood by 25% and modulus of elasticity (EM) by 14%, while in hornbeam wood, a decrease in bending strength (ED) by 54% and modulus of elasticity (EM) by 62% was detected. As a result of the above data, it has been determined that the strength and resistance of furniture produced from wood and wood-based materials vary depending on the time and type of use.