Aşılanmış ya da doğal enfeksiyon geçirmiş bireylerde anti HBs IgG alt sınıfları
Anti HBs IgG subclasses in vaccinated or naturrally infected individuals
- Tez No: 44189
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. HAKKI BAHAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
1. ÖZET Dünyada 300 milyon, ülkemizde ise 2.5 milyonun üzerinde HBV taşıyıcısının bulunması hepatit B infeksiyonunun önemini vurgulamaktadır. HBV infeksiyonunda ve HBs Ag ile aşılama sonrasında oluşan anti HBs antikorları bu infeksiyon için koruyucu olarak bilinmektedir. Değişik biyolojik ve fizikokimyasal etkinlikleri olan immunglobulin G (IgG) alt sınıflarının HBV infeksiyonu ve aşılama sonrasında [ dağılımının saptanması gelecekteki uygulamalara yön verecektir. Bu çalışmada HBV infeksiyonu sonrası 42 ve aşılaması tamamlanmış 50 olgunun serum örneğinde anti HBs düzeyleri ELISA yöntemiyle araştırılmıştır. Yeterli anti HBs düzeyi saptanan doğal infeksiyon geçiren 26, aşılı grupta ise 18 olgu IgG alt sınıfları yönünden çalışmaya alınmıştır. IgG alt sınıfları, monoklonal anti human IgG, (clon 8c/6-39), monoklonal anti human igG2 (don HP-6014), monoklonal anti human JgGa (clon HP - 6050), monoklonal anti human IgG 4 (clon HP-6025) (Sigma chem^co) antikorları kullanarak ELISA yöntemiyle saptanmıştır. ^Doğal HBV infeksiyonu sonrası oluşan anti HBs alt sınıflarının sıralaması G,>G3>G2>G4, (%52.7>%30.9>%8.9>%7.4), aşılama sonrasında ise G,>G4>G2>G3 (%65.3>%16.4>%11.6>%6.7) şeklinde sıralanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; HBV infeksiyonu ve aşılama sonrasında oluşan, normal biyolojik yarıömrü, kompleman bağlaması ve opsonize edici aktivitesi ile en temel koruyucu antikor olarak benimsenen ami HBs IgG, 'in tüm serumlarda egemen olarak bulunduğu gösterilmiştir. Doğal grupta IgG,'i IgG., izlerken aşılı grupta lgG4'ün ikinci sıraya geçtiği saptanmıştır. Bu konuda yapılacak ileri çalışmalar geliştirilecek aşıların antijenitelerine olduğu kadar korunma ve sağaltım amaçlı uygulamalara da yön verecektir.
Özet (Çeviri)
8 2. SUMMARY The high prevalance of HBV carries in the world and in our country which is estimated to be 300 million and above 2.5 million respectively, emphasizes the importance of HBV infections. It's known that the antibodies against HBs produced after HBV infections and vaccines containing HBsAg are protective. The detection of the distribution of IgG subgroups with different biological and phycochemical properties after HBV infections and vaccination has great importance for the future ° applications. In this study anti HBs titers were searched in 42 cases who experienced HBV infection and in 50 vaccinated cases by ELISA. The IgG subgroups were investigated in 26 naturally infected and 18 vaccinated cases with enough anti HBs levels. IgG subgroups were determined by ELISA using monoclonal anti human IgG, (clon 8c/ 6-39), monoclonal antihuman lgG? (clon HP-6014), monoclonal antihuman lgG3 (clon HP-6050), monoclonal antihuman lgG4 (clon HP-6025) (sigma Chem Co) antibodies. ^ The anti HBs subgroups were found to be as G, >G3>G2>G4, (52.7%>30.9% >8.9%>7.4%), in order after HBV infections and as.G/^G^G^G, (65.3% > 1 6.4% > 1 1.6% > 6.7%) after vaccination. When the results were evaluated, it has been shown that antiHBs IgG, which was considered to be the main protecting antibody according to its normal biological half-life, complement binding and opsonizing activity was the dominant subgroup in the sera of all cases. While lgG3 followed IgG, in the naturally infected group, lgG4 was observed to be the second most frequent subgroup in the vaccinated group. Future studies concerning this subject will put light in the antigenity of vaccines as well as in the applications related to protection and therapy.