Kıyısal sularda su kalitesi modellemesi
Water quality modelling in coastal waters
- Tez No: 441896
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Türkiye kıyısal su alanları, çoğalan nüfus, şehirleşme, endüstri, tarımsal faaliyetler ve kitlesel turizm sonucunda artan su kirliliği problemlerine maruz kalmaktadır. Kıyısal sularda, su kirliği sorunlarını gidermek ya da olası hassas bölgeleri, sorunlar ortaya çıkmadan tespit edebilmek için kıyısal su alanlarındaki su kalitesinin benzetimini gerçekleştiren sayısal bir model geliştirilmiştir. Bu model, su alanındaki canlı topluluklarının, kirleticilere ya da çevresel baskılara verecekleri tepkileri öngörmekte ve su kalitesinin temel parametrelerindeki değişimleri zamansal ve alansal olarak benzeştirmektedir. Su kalitesi modeli, kıyısal sulardaki hidrodinamik, taşınım ve türbülans olaylarını üç boyutlu olarak tahmin eden HYDROTAM-3D sayısal modeli ile bütünleşik olarak çalışmaktadır. Geliştirilen kıyısal su kalitesi modeli, Türkiye'nin Batı Akdeniz Havzası içinde yer alan, Kaş ve Fethiye kıyısal sularında, sırasıyla 10 ve 6 farklı ölçüm noktalarında 6 ay süresince yapılan fizikokimyasal ölçümler ve kirletici kaynaklarına ait veriler ile doğrulanmıştır. Geliştirilen ve doğrulanan su kalitesi model sistemi, coğrafi bilgi sistemi destekli veri girişi ve sonuç analizi yapısına sahip olduğu için, Türkiye'nin diğer kıyısal su alanlarına da kolaylıkla uygulanabilecek, etkili bir kıyı alanları yönetim aracıdır.
Özet (Çeviri)
Pollution of coastal waters in Turkey mostly originates from land-based sources which are primarily industrial, agricultural, recreational and urban. A numerical model performing a simulation of the water quality of coastal water areas has been developed to resolve the problems of water pollution or to determine the possible emergence of problems in sensitive areas. The model predicts responses of the coastal ecosystem to pollutant loadings and simulates the changes in water quality parameters due to environmental pressures. The developed coastal water quality model is integrated with the HYDROTAM-3D, which is an implicit baroclinic 3-D hydrodynamic, transport and turbulence model. The water quality model is calibrated by the recorded data of related pollutant sources and by the measurements of physicochemical parameters during six months at ten and six different stations located in coastal waters of Kaş and Fethiye, respectively, in the West Mediterranean Sea Basin of Turkey. Input and output system of calibrated water quality model is supported by the geographical information system, therefore it can easily be applied to other coastal waters of Turkey and can be used as a powerful coastal area management tool.